Ana Sayfa  
19 MAYIS

19 MAYIS

Tarih : 04 Ekim 2011 - 11:58
19 MAYIS 19 Mayıs İlçesi Samsun ili Merkez ilçelerinden biridir.

19 MAYIS

 

COĞRAFİ KONUMU:

Ondokuzmayıs ilçesi Samsun a 33 km. uzaklıkla, Samsun-Sinop Devlet karayolu üzerindedir. Kızılırmak nehrinin meydana getirdiği delta ovasının doğu ucunda yer alan ilçenin denizden yüksekliği 10 m.dir, İlçe merkezinin kuzeyinde kalan topraklar Kızılırmak’ın oluşturduğu Ovanın bir bölümünü teşkil eder. Bu alanda Balık Göllerinin bir kimsi bulunmaktadır. Ondokuzmayıs doğusunda Samsun, batısında Bafra, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Samsun ve Bafra ilçeleri ile çevrilidir. En yüksek yeri Nebyan ormanlarının bulunduğu güneyindeki tepedir.

 

TARİHİ:

Ondokuzmayıs İlçesinde Dagköy ve Yörükler beldeleri civarında yapılan arkeolojik kazılarda M. Ö. ki yıllara ait yerleşmeler olduğu saptanmıştır. Hasköy de ortaya çıkarılan mezarın MÖ. 47 yıllarına ait olduğu sanılmaktadır, Yürükler beldesinde bulunan hamamın ise Cenevizliler ve Romalılar dönemine ait olduğu rivayet edilmektedir. Milattan Önceki yıllardan beri yerleşim yeri olarak kullanılmış ilçe toprakları Çelebi Mehmet Döneminde Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

İlçenin ilk Türk ahalisi Orta Asya dan göç eden Türkmenlerdir. Daha sonra 93 harbi (1877 -1878) sırasında Kafkasya ve Dagistan dan göç edenler yerleşmişlerdir. Yine Balkan Savaşları sonunda Avrupa dan gelen Osmanlı Türkleri 1913 yıllarında 1 9 Mayıs’a gelerek çevre köylere yerleşmişlerdir. İlçeye Kurtuluş Savaşı sonrasında da Selanik ten mübadele yoluyla gelenler, Doğu Karadeniz den gelenler, Alaçam dan gelenler olmuştur.

 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI:

İlçede tarım, hayvancılık ve balıkçılık gelişmiş durumdadır. Tarım ürünleri arasında fındık, mısır önemli yer tutar. Balıkçılık denizden başka balık göllerinde de yapılmaktadır.

Ondokuzmayıs İlçesinde Cevizcilik ve Aricilik projeleri uygulanmaya konulmuş ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlayan faaliyetler haline gelmiştir. Ayrıca yapılan el dokuması kilimler, çoraplar vb. gibi eşyalar ilçe ekonomisinde küçükte olsa bir yer tutmaktadır. Balık gölleri civarında yapılan hasır örücülüğü de ekonomik faaliyetler arasında sayılır.

 

ULAŞIM:

Ondokuzmayıs ilçesi Samsun-Sinop Devlet karayolu üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle ulaşım problemi yoktur. Samsun dan Ondokuzmayıs ilçesine her gün, her saat araç bulmak mümkündür. İlçenin Samsun a uzaklığı 33 km dır.

TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER:

Yörükler Tümülüsü: Yörükler belediyesinin yakınında bulunan Tümülüs Roma döneminin kültürünü yansıtmakladır.

Yörükler Hamamı: Yörükler belediyesinde ve Balık gölünün yakınında yer alan hamam 1 9. yy Osmanlı eseridir.

Şeyh Bek Türbesi: Orta Asya dan İlçeye Türkmenlerin göç ettiği dönemde yapılmış bir türbedir.

 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ

İlçenin güneyinde yer alan en yüksek tepesindeki Nebyan Ormanları ve çevresi gezi ve mesire yeri olarak ideal olması yanında, İlçede yapılan yayla senliklerine de mekân oluşturmaktadır.

İlçenin kuzeyindeki Yörükler mevkiinde ise bölgenin en temiz denizi ve kumu yer almaktadır.

Ondokuzmayıs ilçesinin Kuzeyde Karadeniz kıyısında kalan toprakları Kızılırmak Deltası’nın doğu ucudur Bu bölgede Balık Göllerinin bir bölümü yer alır. Bu göller ve çevresindeki sazlık ve bataklık arazi deltanın Sulak alanlarının bir kısmını oluşturur. Kızılırmak Deltası barındırdığı kus varlığı ile ülkemize uluslararası platformda saygınlık sağlayacağı gibi, doğa turizmi, Çevre eğitimi, bilimsel arttırma vb, gibi konularda çok büyük bir potansiyel oluşturmaktadır.

 

FOLKLORİK DEĞERLER:

İlçe halkı çeşitli yerlerden gelen insanlardan oluştuğu için kültürel öğelerde çeşitlilik görülür Rumeli den Kafkasya dan; Doğu Anadolu dan, Doğu Karadeniz den gelenler kendi türkülerini ve oyunlarını yöreye taşımışlar ve onları kaynaştırmışlardır.

Yörükler beldesinde dokunan kilimler, çoraplar vb, Türkoguz geleneklerinin motiflerini taşır.

 

YEMEKLER:

İlçeye Alaçam dan gelip yerleşenlerin Keşkeği ve Pitil ekmeği meşhurdur. Balkanlardan gelenlerin börekleri ile etli pilavi, oda sıcaklığında kurutulmuş el ve ciğer yemekleri, tarhana çorbası, özel fırında pişirilmiş somun ekmekleri ile günlük pişirilen saç ekmeği meşhurdur.

Bu yazı 3889 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Başkandan Mesaj
Ümraniye Samsunlular Derneği Başkanı Erdal BİR in İstanbul da yaşayan Samsunlu Hemşehrilerine mesajı Birlik ve Beraberlik içinde dayanışmanın bir Sivil Toplum Kuruluşu altında yapılmasının önemini belirtti... Devamı
Behiç AK
Behiç Ak (d. 1956 Samsun, Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarı, belgesel film yapımcısı... Devamı
Recep TANRIVERDİ - TANRIVERDİ TEKSTİL
Samsun Doğumlu olan Tanrıverdi.. Devamı
Köprülü Mehmet Paşa
Osmanlı tarihinin en sarsıntılı döneminde iş başına geçip, 35 yıl devleti başarıyla yöneten Köprülü soyundan gelmiş, büyük sadrazamlardan ilkiydi... Devamı
Havza
Bir Kurtuluş Şehri, bir Sağlık Hekim i tarih kokan bir şehir. Şehr i HAVZA.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER