Ana Sayfa  
6 EKİM 1923 - 2011 Kurtuluşun 88. Yılını Kutluyoruz

6 EKİM 1923 - 2011 Kurtuluşun 88. Yılını Kutluyoruz

Tarih : 05 Ekim 2011 - 01:59
6 EKİM 1923 - 2011 Kurtuluşun 88. Yılını Kutluyoruz 6 Ekim 1923 yılında İşgalci Devletlerin elinden İstanbul son kez kurtuldu. Bir ateşin ilk kıvılcımının atıldığı 19 Mayıs Şehri Samsun dan doğan Güneş artık İstanbul u da ısıtıyor, ışık tutuyor. KUTLU OLSUN TÜRK HALKINA.

İSTANBUL UN İŞGALİ


 


İtilaf devletleri İstanbul u işgal edince bütün devlet binalarını ve karakolları denetim altına aldılar. Meclisi basarak milletvekillerinin bir kısmını tutuklayıp bir kısmını sürgüne gönderdiler. Bir kısmı da kaçarak Anadolu ya geçip bağımsızlık mücadelesine katıldılar.İtilaf devletleri Türk halkının tepkisini çekmemek ve işgalin haklılığını kanıtlamak için aşağıdaki bildiriyi yayınladılar.

1. İşgal geçicidir.2. Padişahlığı ve halifeliği korumak ve güçlendirmek için işgaller gerçekleştirilmiştir.3. Azınlıklara yönelik bir katliam başlarsa İstanbul Türklerden alınacaktır.4. Herkes padişahlık makamının İstanbul dan vereceği kararlara uyacaktır.
Temsilciler Kurulu ise işgalin etkilerini azaltmak için İstanbul ile her türlü haberleşmenin kesilmesi kararını almış İstanbul a vergi ve para göndermek yasaklanmıştır. Ayrıca Anzavur isyanını destekleyen İngiliz birliklerinin silahlarının ellerinden alınacağını ve itilaf devletleri Anadolu daki subayların tutuklanacağını açıklamıştır.
İşgalin Sonuçları
1. Temsilciler Kurulu bir bildiri yayınlayarak milletvekili seçimlerinin yenilenmesini ve Ankara da yeni bir meclisin açılmasını kararlaştırmıştır.2. İstanbul un işgali TBMM nin açılmasını hızlandırmış haklılık ve meşruluk kazandırmıştır. (23 Nisan 1920)3. Salih Paşa işgalden sonra (5 Nisan) istifa etmiş yerine tekrar Damat Ferit sadrazamlığa atanmıştır.4. Padişah 11 Nisan 1920 de Mebuslar Meclisi ni resmen kapatmıştır.5. Osmanlı fiilen sona ermiştir.6. İstanbul dan kaçan birçok aydın yazar subay öğrenci ve mebus Anadolu ya geçerek bağımsızlık mücadelesine katılmış bağımsızlık güçlenmiştir.
Olaylar1914 de 1. Dünya Savaşı başladı. İngiltere Fransa Rusya arasında Osmanlı İmparatorluğu nu bölüşme anlaşmaları yapıldı. ABD de savaşa girdi. ABD Başkanı Woodrow Wilson un 14 İlkesiyle de bu perçinlendi. 30 Ekim 1918 de Osmanlı Devleti ile İngiltere arasında Mondros Anlaşması imzalandı. Osmanlı padişahı 6. Mehmed Vahdettin di. Mustafa Kemal padişahın ordunun başına geçmesini istiyordu. Oysa padişah Enver Paşa ya önemli görevler verirken Mustafa Kemal Paşa yı 7. Ordu (Yıldırım Orduları)komutanlığına atıyordu. Mondros Mütarekesi metni tamamen Türklerin yok edilmesi sürecini içeriyordu şartları Osmanlı nın elini kolunu bağlıyor müttefiklere her çeşit işgal hakkını veriyordu. Oysa Almanya teslim olurken bu kadar ağır şartlarla karşılaşmadı.
Mondros un hemen ardından müttefikler Osmanlı ülkesini işgale başladı. 15 mayıs 1919 a kadar süren işgallerde İngiltere Musul Batum Antep Konya Birecik Urfa Kars ve İskenderiye de Fransa Dörtyol Pozantı Mersin Adana Çiftehan da İtalya Kuşadası Bodrum Marmaris Akşehir Antalya Fethiye de işgale başladılar. Yunanlar da işgalcilere katıldı demiryolları ve kritik merkezler işgal edildi. 15 Mayıs 1919 da İzmir i işgal ettiler. Hasan Tahsin direnişin ilk hücumunu başlatırkenşehit oldu.

13 Kasım 1918 de Osmanlı nın başkenti İstanbul a gelen müttefiklerin 55 parçalık gemilerinden İstanbul a 3500 asker çıkarıldı. İngilizler Fransızlar İtalyanlar Yunanlılar. Resmi ve sivil birçok yöneticiyi askeri aydını savaş suçlusu ilan ederek tutukladılar sürgüne gönderdiler. 465 yıllık başkente ilk kez yabancılar askeriyle giriyor millet esaretle tanışıyordu. Yüksek komiserler ve işgal polisi şehri ablukaya aldı.
Mütarekeyi imzalayan Osmanlı heyeti Tevfik Paşa kabinesindeydi. On gün sonra Ahmet İzzet Paşa yeni hükümeti kurdu. Mustafa Kemal i İstanbul a çağırdı. Bu arada İttihatçılar yargılandı Mondros ve Malta ya sürgüne gönderildi. 2 Kasımda Enver Talat Cemal Paşalar yurtdışına kaçtı. 1 kasımda İttihat ve Terakki kendini lağvetti. Ordu anlaşma hükümlerince terhis ediliyordu. 6 Kasımda Boğazlar silahsızlandırıldı. 7 Kasımda işgal güçleri Çanakkale den geçti. İngiliz Albayı Muerpi İstanbul a geldi.
İstanbul da milli kurtuluş hareketi başladı. Anadolu ve Trakya da işgalcilere karşı Müdafaai Hukuk örgütleri kuruldu. Mustafa Kemal Paşa Yıldırım Orduları komutanlığından alınınca 13 Kasım da İstanbul a geldi. Bu artık mütareke İstanbul uydu. Pera Palas da ve Şişli de bir süre kaldı. Tevfik Paşa kabinesinin düşmesinden sonra 19 Kasımda Vakit gazetesine verdiği demeçte şöyle dedi: "Barışı kararlaştıracak hükümet meclisi mebusandan çıkacaktır". Oysa İstanbul da yapacak bir şey kalmamıştı Padişah meclisi feshetmişti.
Osmanlı ordusu 9 kolordudan ibaretti. 4 tümeni olan kolordu sadece 15. Kolordu idi ve Erzurum da başında Kazım Karabekir Paşa vardı.
18 Ocak 1919 da Paris Barış Konferansı nda müttefikler Ermenistan Kürdistan Suriye Irak Filistin Arabistan ın Osmanlı dan ayrılmasını kararlaştırdılar. Yunanistan ise Bandırma civarından Akdeniz bölgesi Kalkan a çizilecek bir çizginin batısında kalan toprakları istiyordu.
9 Şubatta Hadisat gazetesinde Süleyman Nazif Kara Gün başlıklı bir yazı yazdı. Türk milletinin böyle bir işgali yaşamadığını ve bunu kaldıramayacağını söyledi. 15 Mart 1920 tarihine kadar geçen zamanda İstanbul işgal altındayken Anadolu da Mustafa Kemal Paşa nın başlattığı kurtuluş hareketi devam ediyordu. Son Osmanlı meclisi dağıldıktan sonra artık Osmanlı nın İstanbul da bir devlet olarak varlığı kalmamıştı. 15 Mart 1920 de işgalin işgaline geçen emperyalistler Letafet Apartmanı katliamında 8 Türk ü şehit ettiler. Türk milleti mitinglere başladı. Halide Edip Adıvar ın kurtuluş mitingi büyük yankı uyandırdı. Mustafa Kemal Paşa meclisin dağıtılacağını geçici işgalin tamamen hakimiyete dönüşeceğini anlayarak Ankara da yeni bir başkent yeni bir meclisle kurtuluşu hem cephede hem diplomaside sürdürüyordu. İstanbul artık vatan hainlerinin merkezi olmuştu. Damat Ferit ve Mustafa kemal in deyimiyle satılmış İstanbul basını Anadolu daki kurtuluş hareketini karalamaya hatta dini yoldan kafir ilan etmeye başladı.
10 Ağustos 1920 deki anlaşma Sevr de yapıldı. Sevr Karahisar mebusu Nebil Efendi nin dediği gibi "Boşuna yorulmuşlar Türkiye yi yok diyeydiler daha iyi ederlerdi" dedirten ve Türkleri yok etmeyi amaçlayan yüzlerce maddeden oluşan bir anlaşmaydı. Anlaşmayı Damat Ferit imzaladı. Tabiidir ki Ankara da doğan kurtuluş hareketi boş durmuyordu. Savaşa savaşa emperyalistler geriletildi mağlup edildiler ve işgal İstanbul u bağımsızlığına kavuşturuldu. 2 Ekim 1923 de işgal kuvvetleri İstanbul u terketti. 6 Ekimde Türk ordusu şehre girdi. 


 Bu haber 1641 defa okundu.


Haber Hakkında Yorumlar
Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
BENZER HABERLER
Şehit babasını böyle uğurladı
Silahlı bir saldırganı iknaya çalışırken çıkan arbedede şehit olan Konyaaltı İlçe Emniyet Müdürü Uğur Gökcan, ailesi ve silah arkadaşlarınca son yolculuğuna uğurlandı... Devamı
Samsun İşi Zora Soktu (0-3)
Spor Toto Süper Lig de 28. hafta karşılaşmasında Bursaspor, Samsunspor u 3-0 gibi net bir sonuçla yendi... Devamı
Kıbrıs ta Süpriz Adım
Kıbrıs’ta iki toplumun liderleri 37 yılsonra ilk kez uzlaşmaya bu kadar yaklaştı. Hristofyas ve Eroğlu, 6 ay önce kendilerine “Ya bu işi çözersiniz ya da artık biz yokuz” ültimatomu veren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a uzlaşma başlıklarını sundu. .. Devamı
Japonlardan anlamlı yardım: Başar Türkiye
Van’da meydana gelen şiddetli depremin ardından Japonlar Tokyo’daki Türkiye Büyükelçiliğinin posta kutusuna içerisinde para olan zarflar ve destek mesajları olan mektuplar atarak kaçıyor... Devamı
Bu Samsun düşmez: 0-3
Spor Toto Süper Lig in 27. hafta karşılaşmasında, Samsunspor, Ankaragücü nü deplasmanda 3-0 mağlup etti... Devamı
Erdoğan Dersim için özür diledi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CHP ile devam eden "Dersim olayları" polemiğinde 4 belge açıkladı... Devamı
Samsun inat etti! 0-2 (Antalya da Bahar)
Spor Toto Süper Lig in 29. haftasında, kümede kalmak için mücadele eden Samsunspor, Antalyaspor un konuğu oldu. Konuk ekip, Gekas (penaltı) ve Ekigho nun golleriyle güldü... Devamı
Kupa da Orduspor u Eledik
Normal süresi 0-0 biten maçın uzatmalarda da gol olmayınca Penaltılara gidildi. Samsunspor Orduspor u penaltılarda 4-2 yendi.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER