Ana Sayfa  
Alaçam

Alaçam

Tarih : 05 Ekim 2011 - 08:40
Alaçam ALAÇAM

 

ALAÇAM

COĞRAFİ KONUMU:

Alaçam kuzeyden Karadeniz, batıdan Yakakent, güneyden Vezirköprü, doğudan Bafra ilçeleri ile çevrili şirin bir sahil kasabasıdır. Yüzölçümü 632 km2, denizden yüksekliği ortalama 15 m. dir Samsun a uzaklığı 78 km. dir. İlçenin en büyük yükseltileri Katran ve Tingaz dağları olup, bu dağların etekleri ise yayla durumundadır.

 

TARİHİ:

İIçe çok eski bir tarihe sahiptir. M.Ö. ki devirlerde Frigyalilar, Kimmiler, Mısırlılar, Lidyalılar ve Persler Alaçam da hüküm sürmüşlerdir. M.Ö. 5. asırda Orta Asya dan gelen Miletliler oraya Zelikus adini vermişler. Miletlilerden sonra Bizans in eline geçen Zelikus daha sonra Danişmentlilerce zapt edilerek Tralköy adini almıştır. Selçuklular döneminde Tralköy adi Uluköy olarak değiştirilmiş, 1385 de İlhanlılar döneminde ise ilçe Alaçam adini almıştır. Alaçam adinin; kasabanın ortasında geçen Uluçay in kenarındaki Uluçam denilen büyük çam agaçlarından geldiği ifade edilmektedir. Alaçam Anadolu Beylikleri döneminde Eratna beyliğinin devamı olan Kadı Burhanettin tarafından ele geçirilmiş, ardından Candaroğullari ve Isfendiyarogullarının hâkimiyetine girmiştir. (1390)

Çelebi Mehmet in Canik bölgesini ele geçirmesiyle Alaçam Osmanlı’nın olmuş ve bu hâkimiyet II. Murat döneminde sağlamlaşmıştır. Osmanlı’dan beri bir Türk kasabası olan Alaçam 1 Eylül 1944 tarihinde ilçe olmuştur.

 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI:

İlçenin ekonomisi genel olarak tarıma dayalıdır. Bunun yanında hayvancılık ve Balıkçılık da yapılmaktadır. Tarım ürünlerinin başında tütün gelmektedir. Bunu buğday çeltik ve mısır üretimi takip eder. Ayrıca her türlü sebze ve meyve yetiştirilir. Hayvancılıkta ise büyük ve küçük bas hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 

ULAŞIM:

Alaçam Samsun-Sinop devlet karayolu üzerindedir. Bu nedenle ulaşım problemi yoktur. Samsun a uzaklığı 78 km. dir. Ancak kötü hava şartlarında köyleriyle ulaşımı zor olmaktadır.

 

TARIHI ve KÜLTÜREL DEĞERLER:

İlçede Sivritepe, Elçitepe, Gökçebogaztepe ve Dedetepe höyükleri bulunmaktadır. Sivritepe, Dedetepe, Gökçeogaztepe de Hitit dönemine ait yerleşmeler tespit edilmiştir. Gökçebogaztepe deki kazılar 1955 yılında yapılmıştır. Ayrıca Sivritepede yapılan kazılarda Milezyenlere (Miletoslular - Miletliler) ait olduğu belirtilen çanaklar, çömlekler bulunmuştur. Birde Yakakent ve Alaçam’ın güneyinde dağlık ve ormanlık alanda tarihi bir kale yer almaktadir.

 

Alaçam daki tarihi eserler arasında 1515 yılında Anadolu Beylerbeyi Sadi Bey tarafından yaptırılan Sadi Bey cami ve 1887 (Rumi 1303) yılında yapılmış Yeni Cami de sayılabilir.


GEZİ ve MESİRE YERLERİ:

İlçenin 2 km. kuzeyinde deniz kıyısında temiz kumsalı, çınar, kavak ve taflan ağaçlarından oluşan güzel koruluğu ile Geyik kosan mesire yeri yer almaktadir.

 

FOLKLORİK DEĞERLER:

Alaçam ilçe merkezinde halkın %60 i mübadil olduğundan düğünlerde genellikle Rumeli oyunları (Zigas, Debreli Hasan, Vardar Ovası, Topal Ağa) ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca oynanan kasap (Horon) karşılama oyunları vardır. İlçede el sanatları kilim dokumacılığı, hasır örücülüğü, ağaç isleri seklinde gerçekleşmektedir.

 

YEMEKLER:

Tavuk eti ile yapılan herse, özellikle Çerkez köylerinde yapılan Alus yemekleri; çiğ kıymadan içine baharat katılarak yapılan kapaklı pidesi, Palamut balığından yapılan palamut dolması Alaçam a özgü olup, çok beğenilen yemeklerdir. Bahar üzeri yapılan Koyun peyniri oldukça meşhurdur.

Bu yazı 2590 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Neyzen Tevfik
Aslen Samsun Kolaylı lı olan Nevzen Teyfik Bodrum da doğmuştur... Devamı
Samsun İklim
Samsun İli genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklık farkı sahil ile iç kesimlerde yüksektir... Devamı
Çarşamba Dedikleri
Çarşamba Dedikleri.. Devamı
Akarsular
Samsun İli Akarsuları Türkiye nin önemli akarsuları arasında yer almaktadır. Kızılırmak ve Yaşilırmak üzerinde kurulan barajları ve Çarşamba Ovası ile Bafra Ovası ile Tarım ve Enerji bakımından Türkiyenin önde gelen Akarsularındandır.. Devamı
Samsun Şivesi
Samsun İli ilçelerinde iklimin, bitki örtüsünün, giyim&kuşam farklılığı yanında Dil (Şive) farklılğıda vardır. Samsun ile Çarşamba arası 36 Km. olmasına rağmen şive değişikliği direk göze çarpmaktadır. Tüm ilçelerde bu şive farklığı vardır... Devamı
Salıpazarı
Çarşamba İlçesinin bir beldesi olan Salıpazarı 1987-1988 yılında İlçe Teşkilatı kurulup Samsun il ine bağlanmıştır.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER