Ana Sayfa  
Ayvacık

Ayvacık

Tarih : 09 Ekim 2011 - 03:29
Ayvacık Ilçenin kurulus tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, daha önce bagli bulundugu Çarsamba ilçesinden daha eski bir tarihe sahip oldugu sanilmaktadir. Eski tapularda Çarsamba ismi geçmeyip Ayvacik Gezi yeri olarak bahsedilmektedir.

AYVACIK

CO
ĞRAFI KONUMU: 
Ayvacik Canik daglarinin kuzey eteklerinde, Yesilirmak vadisinde, Suat Ugurlu Baraj gölünün kiyisinda yer almaktadir. Bu uzun vadide bir de Hasan Ugurlu Baraj gölü bulunmaktadir. Ilçenin en yakin komsusu 28 km. kuzeyindeki Çarsamba ilçesidir. Samsun a uzakligi ise 62 km. dir. 

TARİHİ:
Ilçenin kurulus tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, daha önce bagli bulundugu Çarsamba ilçesinden daha eski bir tarihe sahip oldugu sanilmaktadir. Eski tapularda Çarsamba ismi geçmeyip Ayvacik Geziyeri olarak bahsedilmektedir. 

Osmanli imparatorlugu zamaninda bir Rum köyü olan Ayvacik, Cumhuriyet kurulduktan sonra Rumlar tarafndan terk edilmistir. Bu günkü halk ilçeye Cumhuriyetten sonra yerlesmistir. Ayvacik 1954 te tam tesekküllü nahiye olmus; fakat 1960 da daha önce kurulmus devlet teskilatlari kaldirilmistir. Bu nedenle Ayvacik tekrar köy olmustur. 20 Mayis 1990 tarihinde Ayvacik köyü, Keskinoglu köyü ile birlestirilerek AYVACIK ilçesi olmustur. 19 Agustos 1990 tarihinde yapilan mahalli seçimlerle de belediyesi kurulmustur. 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI: 
Ilce halkinin %80-90 i tarimla, % 1 i balikçilikla, %8-9 u ticaretle ugrasmaktadir. Tarimsal faaliyetler misir, bugday, arpa ve findik üretiminde yogunlasmistir. Ilçe topraklarinin büyük bir bölümü ormanlik arazidir. Tarima elverisli topraklar genellikle bozuk, kuru ormanlik alanlarin açilmasiyla elde edilmistir. Ilçede elektrik üretimi yaparak sanayinin ana girdisi olan enerjiyi saglayan Hasan Ugurlu Yeralti Santrali ile Suat Ugurlu Hidroelektirik santrali yeralmaktadir. Bu barajlar 1981-82 yillarinda hizmete girmistir. 

ULAŞIMI: 
Samsun iline uzakligi 62 km. dir. Samsun dan Çarsamba ya kadar Samsun-Ordu devlet karayolu üzerinden gidilir. Çarsamba dan sonra 28 km. lik il yolu ile devam edilir. Ulasim problemi yoktur. 

TARIHI ve KÜLTÜREL DEGERLER: 
Osmanlilar zamaninda Rum ve Ermenilerin yasadigi bir köy olan Ayvacik a Türkler Cumhuriyetten sonra yerlesmislerdir. Bu nedenle ilçe köklü bir kültür yapisina sahip degildir. Varolan tarihi eserler ise Rum ve Ermeni istilasinin yasandigi dönemde yagmalanip yok edilmistir. 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ:
Ayvacik Orta Karadenizin en güzel dogal yapisina sahip ilçelerinden bir tanesidir. Özellikle orman alanlari Samsun ilindeki dogal degerleri yüksek alanlar içinde sayilmaktadir. Hasan Ugurlu ve Suat Ugurlu Baraj Gölleri ilçeye ayri bir güzellik katmaktadir. Özellikle Hasan Ugurlu baraj gölü çevresindeki çam ormanlaniyla kapli alan piknik ve mesire yeri olarak ideal bir mekandir. 

FOLKLORİK DEĞERLER: 
Yörenin kendine özgü "köçek ve kabaceviz" adlarinda mahalli oyunlari vardir. Dügünlerde ise yagli pehlivan güresleri düzenlenir. Bu güresleri dügün sahibi kendisi organize eder. 

Ayvacik ta ayrica "Öndül Senlikleri" denilen bir senlik düzenlenir.Genellikle yilda birkez düzenlenen bu senliklerde, yörede nam salmis sigir ve manda öküzlerinin kuvvetlerini denemek amaciyla "öndül" yarismasi yapilir Ayvacikta elsanatlari denilince, el tezgahlarinda halis yünden dokunan "cecim" adi verilen kilimler ve kadinlarla, çocuklarin bellerine bagladiklari "kusak" akla gelir. Cecim kizlara çeyiz olarak verilir ve yere sermek için kullanilir. 

YEMEKLER:
Ilçede ve yöresinde geleneksel yemek olarak "keskek" ve "Haluç" meshurdur.
Samsun Ayvacik samsunpost

Bu yazı 2258 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Sezgin GÜMÜŞ
Samsunlu İşadamı, Samsunspor Eski Başkanı.. Devamı
Ece ERKEN
Ece Erken 1978 yılında doğmuştur. Sunucu, 11.05.1978 .. Devamı
Yaşar DOĞU
Ünlü Türk güreşçisi Yasar Doğu, 1913 yılında Samsun un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu... Devamı
HAMUR DOLMASI
Pancar yapraklarından yapılan bir çeşit dolmadır.İçine malzeme olarak hamur konulur.Daha sonra bu dolma acı kırmızı biber ile kavrulur. .. Devamı
Köprülü Mehmet Paşa
Osmanlı tarihinin en sarsıntılı döneminde iş başına geçip, 35 yıl devleti başarıyla yöneten Köprülü soyundan gelmiş, büyük sadrazamlardan ilkiydi... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER