Ana Sayfa  
Bafra

Bafra

Tarih : 09 Ekim 2011 - 02:40
Bafra Bafra Karadeniz e 20 km. uzaklıkta, denizden yüksekliği 20 m olan ve Kızılırmak’ın biriktirdiği birikinti ovası üzerinde kurulmuş; bir ilçemizdir.

BAFRA

 

COĞRAFİ KONUMU:

Bafra Karadeniz e 20 km. uzaklıkta, denizden yüksekliği 20 m olan ve Kızılırmak’ın biriktirdiği birikinti ovası üzerinde kurulmuş; bir İlçemizdir İlçe doğusunda ve kuzeyinde Karadeniz, batısında Alaçam, güneyinde Kavak ilçeleriyle çevrilmiştir. Yüz ölçümü 175.000 hektar Samsun a uzaklığı 51 km. dir.

Kızılırmak deltasını kaplayan Bafra ovası güneyde dağlarla çevrilidir. Bunlardan en yükseği 1224 m, ile Nebyan dağîdir. Bu dağlar Canik Dağlarının uzantılarıdır Bafra’nın en büyük, Türkiye nin ise en uzun akarsuyu Kızılırmak bu dağları derin bir vadi ile geçerek ovaya ulaşır. Bafra ovası tamamen Kızılırmak tarafından oluşturulmuştur. Irmağın denize yakin kısımlarında birçok göl oluşmuştur. Nebyan dağînin elekleri ise yayla durumundadır.

TARİHİ:

Bafra adinin; Kızılırmağın denize açıldığı yerde, (M.Ö- 521 yıllarında Fenikeliler zamanında) ticaret gemilerinin yanaştığı koylara kurulan, ticaret evlerine, Bafira denilmesinden geldiği sanılmaktadır.

Bafra ilçesi Osmanlı İmparatorluğu devrinde Trabzon iline bağlı Canik Sancağına ait bir yerdi. Hangi tarihte kaza merkezi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Salname kayıtlarına göre 1854 yılı sonlarında kaza merkezi olduğu anlaşılmaktadır.

İmparatorluk zamanında 1876 harbinden sonra Kırım’dan Bafra ya çok sayıda Türk gelmiştir. Daha sonraları çıkan Balkan ve I. Dünya savaşları Türk haklinin azalıp, fakirleşmesini, azınlık olmalarına rağmen Rum ve Ermenilerin iktisadi hayati ellerine geçirip zenginleşmelerini sağlamıştır. Bundan dolayı cesaretlenerek Rum-Pontus Imp. kurma hevesine kapılan Ermeni ve Rumlar mavri mira cemiyetim kurmuşlardır. Fakat 1919 da Milli Mücadelenin başlamasıyla bu amaçları gerçekleşmemiş, daha sonra Bati Trakya daki Türklerle değiştirilmişlerdir. Bafra, Cumhuriyetin kurulmasından bu yana idari Teşkilatta Samsun ilinin büyük bir ilçesi olarak yerini muhafaza etmiştir

 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI:

Tarımsal üretim ve tarım ürünlerinin pazarlanmasına dayalı bir ekonomi gelişmiştir. Kızılırmak deltasının sulak alan çevresinde yasayan insanların ise temel geçim kaynakları tarım, hayvancılık, balıkçılık ve sazcılık gibi etkinliklerdir. Kızılırmak Deltası Türkiye nin önemli tarım alanlarından birisidir ve yoğun olarak sebze tarımı yapılmaktadır. Deltanın sulak alan çevresinde ise daha çok çeltik ve hububat üretilmektedir. İlçede hayvancılık genellikle sulak alan çevresindeki köylerde yapılmaktadır. İlçede Balıkçılıkta oldukça gelişmiştir, balık göllerinde tutulan balıklar iç piyasada tüketilirken; 1985 yılında yetiştirilmeye başlanan kerevitin hemen hemen tamamı yurtdışına satılmaktadır. Sanayi alanındaki faaliyetlerde basta Tütün olmak üzere oldukça gelişmiştir. İlçedeki Tekel yaprak Tütün Merkez İsletme Müdürlüğü tütünlerin bakim ve isletmesini gerçekleştirir. Bölgede 1 Tekel, 6 Konfeksiyon - Tekstil, 35 Orman ürünleri, 8 un - kepek, 2 Balık unu - yağı isletmesi, Ayrıca; Tuğla, Damper, Tanker, Soba, Mibzer, Zirai Aletler Dondurma üretimi yapan isletmelerde mevcuttur. Bu alanlarda toplam olarak yaklaşık 3000 kişi istihdam edilmektedir. Bunların dışında diğer imalat ve montaj sanayi dallarından oluşan bir de küçük sanayi sitesi vardır. Bafra da bir de Kızılırmak üzerinde elektrik üretim ve sulama amaçlı Altinkaya Barajı ile Derbent Barajları bulunmaktadır.

 

ULAŞIM:

Bafra Samsun un 51 km batısında, Samsun - Sinop Devlet Karayolu üzerindedir. Her gün her saat Samsun dan Bafra ya araç bulmak mümkündür. Ulaşım problemi kesinlikle yoktur.

 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:

Bilinen geçmişi M.Ö. 5000-4000 yıllarına dayanan ve günümüze kadar sürekli yerleşim yapıldığı anlaşılan Kızılırmak ağzı ve çevresi Tarihi ve Kültürel eserler bakımından yüklüce bir mirasa sahiptir. 1971 yılından itibaren Ikiztepe köyü sınırlarında bulunan Ikiztepe ören yeri ve çevrede yapılan yüzey araştırmalarında 57 höyük tip, düz yerleşim yeri, 25 antik çağ ile hemen sonrasına ait kalıntı, 48 Tümülüs, 5 kaya mezarı, 3 mezarlık, 1 kale, 1 hamam, bir köprü bulunmuştur. Ikiztepe de, elde edilen bulgular, burada Erken Hitit dönemine ait önemli bir kentin olduğunu belgelemektedir. Ikiztepe ören yerindeki en yüksek tepe ilk Tunç Çağı III. zamanında (M.Ö. 2300 - 2100) mezarlık olarak kullanılmış. Eski Anadolu da bulunan mezarlıklardan en büyüğü olan bu mezarlıkta 623 adet mezar tespit edilmiştir. Ikiztepe ören yerindeki bu en yüksek tepe daha sonra Helenistik çağda (M. Ö. 330 - 30) bir Tümülüs (Yığma Mezar) olarakta kullanılmıştır. Ikiztepe de ortaya çıkartılan 6000 civarındaki, pismiş toprak, kemik, boynuz, tas ve maden eserler Samsun Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. İkiztepe ören yeri, Kültür Bakanlığınca arkeolojik alan olarak tescil edilmiş ve kamulaştirilmiştir.

Kaleler: Bafra da Martı Kalesi ve Asar Kale olmak üzere iki kale kalıntısı vardır, bunlardan Martı Kalesi harabe halindedir. Helenistik döneme aittir.

Asar Kale de harabe halindedir. Kızılırmak vadisinde Agsar köyünde bulunan kale M.Ö. 1000 yıllarına tarihlenmiştir.

Paflagonya Kaya Mezarları: (M.Ö. 700) da, Asar kalesinin olduğu bölgede Kızılırmak vadisinde dikkat çeken tarihi yapılardır.

Camiler: Büyük Cami (1670), Tayyar Pasa Cami (1869), Çarsı Cami/1865, Nuri İbrahim Cami (1887), Seyhören Türbesi.

Hamamlar: Yeni Şifa Hamamı (17. yy); Uzun hamam

Bedesten; 17. yy. da yapıldığı sanılmaktadır.

Çeşmeler: Çeşme, Ali bey Çeşmesi (1751), Hüseyin Bey Çeşmesi, Kadı Çeşmesi (1778), Mescit Çeşmesi (1840), Taslı Çeşme, Camiler, Türbeler, hamamlar, çeşmeler ve Bedesten Osmanlı dönemine ait tarihi yapılardır.

 

 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ:

Kızılırmak Deltası: Bafra nın doğusundan batısına 60 km lik bir kıyı şeridine sahiptir. Bu delta 50.000 hektarlık bir alanı kaplar, deltada balık gölleri, kıyı kumulları, çorak adalar, kuru ve su basar çayırlar, sazlıklar, çamur düzlükleri ve tarım alanları yer alır.

Kızılırmak Deltası uzun yıllardan beri kus varlığı açısından son derece önemli bir yer olarak bilinmektedir. Deltanın sahilleri denize girmek ve güneşten yararlanmak isteyenler için idealdir.

Balık Gölleri: İlçenin 20 km kuzey batısında Kizilirmak in iki yakasında yer alırlar. Bu göller irili ufaklı 33 parçadan oluşur. Toplam alanı 8000 hektardır. Göllerden bazıları; Karabogaz Gölü, Balık Gölü, Liman Gölü, Dut dibi Gölü, Uzungöl, Hayırlı Göl, İnce Göl, Çernek Gölü, Tombul Göldür. Çevresi sazlık ve bataklık olan bu bölge, kus gözlemciliği açısından dört mevsim çok önemli bir potansiyele sahiptir. Bu bölgemiz ülkemizin en önemli sulak alan eko-sistemlerinden birini oluşturur.

Baraj Gölleri: Altinkaya ve Derbent Barajlarının gölleri ve çevresindeki ağaçlık alanlar Bafra’nın görülmeye değer köselerindendir. Piknik yapmak ve dinlenmek amacıyla gidilecek yerler olması yanında; oltayla veya ağlı balık avlamak içinde uygun mekânlardır.

 

FOLKLORİK DEĞERLER:

Bölge kozmopolit bir yapıya sahip olduğundan çeşitli folklorik özellikleri de içine almıştır. Bu nedenle ilçe ve çevresinde değişik yörelerin oyunları oynanmaktadır. İlçede hali ve kilim dokumacılığı, özellikle dağ köylerinde bez dokumacılığı yapılmaktadır. Birde zembil örücülüğü ve hasır örücülüğü gelişmiştir.

 

YEMEKLER:

Bafra pidesi, köftesi, lokulu ve kaymaklı lokumu ile ünlüdür. Lokumu tatlı hamurdan içine ceviz ve kuru üzüm konularak yapılır. Birde meşhur bal kaymak dondurması vardır.

 

Bu yazı 2288 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Bedri KORAMAN
Bedri KORAMAN, Samsun Bafra doğumlu Karikatürist, 1928.. Devamı
Cemal DÖNMEZ
1960 Bafra doğumlu. İlk okul yaşından beri Samsunda yaşamaktadır.1987 yılında Samsun Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümüne öğrenci olarak başlamıştır... Devamı
BURYAM
Genelde düğünlerde yapılan sulu et yemeği türüdür. .. Devamı
Yıldırım BEKÇİ
1959 yılında Samsun’da doğan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı. .. Devamı
Yöresel Giysi (Folklor) Bayan
Yöresel Giyim (Bayan).. Devamı
Sosya Kültürel Hayat
Samsun Sosya&Kültürel Hayat.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER