Ana Sayfa  
Canik

Canik

Tarih : 04 Ekim 2011 - 11:48
Canik Canik Samsun İli nin Merkez ilçesidir.

 

CANİK


Canik, Samsun un Devgeriş deresiyle Mert Irmağı arasında Karadeniz den içeri doğru uzanmış şirin bir yerleşim yeridir.Beldenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Canik Dağlarının Karadeniz e doğru uzantısı olan tepeler, Batısında Mert ırmağı ve Gazi Beldesi, Doğusunda ise Kutlukent bulunmaktadır.


Canik Sözcüğü

Canik kelimesinin ilk kez geçtiği Türkçe metin 1244-45 te kaleme alınan Dânışmendname dir. Canik kelimesi eserde 25 kez geçmektedir. Bu eserdeki tasvirlere göre Canik in sınırları şöyledir:  Kuzeyinde Karadeniz, Batısında Samsun, Güneyinde Karakuş (Ordu iline bağlı Akkuş ilçesi) Doğusunda Trabzon ve Bulgar Dağları bulunmaktadır.

 

Tarihi

Samsun’un dolayısıyla Canik İlçemizin eski tarihine ait bilgiler azdır. Klasik tarih Samsun’un M.Ö. VI. Asırda Miletli denizci göçmenler tarafından kurulduğunu gösterir. M.Ö. IV. Asırda Pers hâkimiyetine girmiş ve M.Ö. III. Asrın ortalarında Pontus Krallığı’na bağlanmıştır. Pontus Kralı Büyük Mithridates Sinop ile Amissos’u kendisine idare merkezi olarak seçmiştir. Bizans döneminde Amisos Armeniak temasına (idarî bölge) dâhil bulunuyordu. Şehir Türklerin burayı fethine kadar bir ticaret merkezi olarak yaşamaya devam etti.

1960 lı yıllara kadar Canik Beldesi, yerleşim alanı olarak Hasköy, Hacıismail, Tekkepınar köyleri ve seyrek yayılmış çiftçi evlerinden ibaretti. Bu köyler, Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan mübadele sonucu Rumlar dan alınarak Balkanlardan getirilen vatandaşlarımızın yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Bölgede; bu günkü stadyumun yerinde Hipodrom, yeni mahallede küçük bir tayyare alanı ve yer yer bataklıklar vardı. Ordu-Ankara karayolunun geliştirilmesi, küçük sanayi sitelerinin kurulması, Garajlar ve Hal gibi kentsel donatıların yapılması beldede önemli bir hareketlilik oluşturmuş, yerleşim alanlarının hızla büyümesine neden olmuştur.

1994 yılından itibaren Samsun, Atakum, İlkadım, Gazi ve Canik adıyla dört alt belediyeye ayrılmıştı. 19 Mayıs Stadyumu, Doğu Park, Amfi Tiyatro, Bandırma Gemisi Müzesi, Toptepe Tümülüsleri ve Meşe Dinlenme Tesisleri gibi önemli yerleri vardır.

 

Canik Adının Kökeni

Yerli halk arasında “CENİK” şeklinde, sürülerin kışın barındıkları çukur yer manasında kullanılan bu kelime daha ziyade coğrafî ve idari bir bölgeyi ifade etmektedir. CANİK adı son asırlarda merkezi SAMSUN olan SANCAĞA verilmiştir. Coğrafî olarak Karadeniz bölgesinin orta kısmına ve bu bölgedeki dağlara atfedilen bir tabirdir. 1960 lı yıllara kadar Canik Beldesi, yerleşim alanı olarak Hasköy, Hacıismail, Teknepınar köyleri ve seyrek yayılmış çiftçi evlerinden ibaretti. Bu köyler, Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan mübadele sonucu Balkanlardan getirilen vatandaşlarımızın yerleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bölgede; bu günkü stadyumun yerinde Hipodrom, yeni mahallede küçük bir tayyare alanı ve yer yer bataklıklar vardı. Ordu-Ankara karayolunun geliştirilmesi, küçük sanayi sitelerinin kurulması, Garajlar ve Hal gibi kentsel donatıların yapılması beldede önemli bir hareketlilik oluşturmuş, yerleşim alanlarının hızla büyümesine neden olmuştur.19 Mayıs Stadyumu, Doğu Park, Amfi Tiyatro, Bandırma Gemisi Müzesi, Toptepe Tümülüsleri ve Meşe Dinlenme Tesisleri gibi önemli yerleri vardır.

 

 

Bu yazı 1761 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Halk Oyunları
Samsun Halk Oyunları, Samsun Folkloru.. Devamı
Samsun İli Tarihi
Samsun İli Tarihi.. Devamı
Yavuz Nufel
1960 Samsun/Havza doğumlu olan YâNû, 20 yıldır Hollanda’da yaşıyor….. Devamı
Samsun Geçim Kaynağı (Ekonomi)
Samsun ilinin ekonomik yapısını oluşturan sektörlerin başında tarım sektörü gelmekle birlikte sanayi, hayvancılık ve turizm de önemli bir yer işgal etmektedir. .. Devamı
Hasbi Menteşoğlu
1938 Samsun Çarşamba doğumlu olan Hasbi Menteşoğlu Edirne Kırkpınar Ağası, Samsunspor Başkanlığı ve renkli siması ile hafızalarda yer tutmuştur. (d. 1938, Çarşamba - ö. 27 Şubat 2002).. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER