Ana Sayfa  
Çarşamba

Çarşamba

Tarih : 03 Ekim 2011 - 09:07
Çarşamba Çarşamba İlçesi Tarihi Çarşamba’nın ne zaman kurulmuş olduğuna dair kesin bilgiler yoktur. Ancak Yeşilırmak ovası merkezinde kurulu olan ilçenin M.Ö. 4000 lerden bu güne bir yerleşme merkezi olduğuna dair görüşler vardır.

 

 

 

ÇARŞAMBA

 

COĞRAFİ KONUMU:

İlçe Samsun-Ordu karayolu üzerinde ve Yeşilırmak’ın iki yakasında Çarşamba ovası üzerinde kurulmuştur. Doğusunda Terme, Batısında Tekkeköy, Kuzeyinde Karadeniz kıyıları, Güneyde ise Ayvacık ve Salıpazarı ilçeleri ile sınırlanmıştır. Bafra gibi Çarşamba’da Yeşilırmak’ın biriktirdiği birikinti ovasıdır, Yeşilırmak ovayı ikiye bölmektedir, Canik dağlarının uzantısı olan dağlar ilçenin güneyinde kalmaktadır Ormanlarla kaplı olan bu alanlardan denize kadar uzanan sadece çaltı burnundaki ormanlık alandır. Türkiye nin büyük akar sularindan olan 416 km. uzunluğundaki Yeşilırmak ilçenin en büyük akarsuyudur Sivas taki Köse Dağlarından (2801 m) doğar, Canik dağlarını asarak Çarşamba ovasına ulaşır, Cıva burnundan Karadeniz’e dökülür. Yeşilırmak’ın denize yakin kısımlarında delta gölleri oluşmuştur. Sahilde yer alan bu göller; Dumanlı gölü, Akarak gölü, Akmaz gölü, Koca göldür. Diğer göller ise ırmak yatağının değişmesi sonucu oluşmuş göllerdir, bunlar; Sazlık Gölü, Çilme Gölü, Körırmak Gölüdür. Göllerin çevresi sazlik ve bataklıkla çevrilidir.

 

TARİHİ :

Çarşamba’nın ne zaman kurulmuş olduğuna dair kesin bilgiler yoktur. Ancak Yeşilırmak ovası merkezinde kurulu olan ilçenin M.Ö. 4000 lerden bu güne bir yerleşme merkezi olduğuna dair görüşler vardır.

Çarşamba M.Ö. 4000 lerden itibaren Hitit, Frig ve Pers egemenlikleri altında yasamıştır. M.5, 63 de Roma imparatorluğuna bağlanmış daha sonra da Bizans topraklarına katılmıştır, bu durum l 200 yıllarına kadar sürmüştür. Beylikler döneminde Canik Beylerinden Tacettinogullarinin İdaresindeydi. 1428 de Osmanlı topraklarına katılan Çarşamba; Yörgüç Pasa, Haci Ali Pasa ve Hazinedarogullan tarafından idare edilmiştir.

Çarşamba ilçesi Yeşilırmak’ın Doğu yakasında Çay Mahallesi, bati yakasında Sarıcalı mahallesi olmak üzere bu alanın çevresinde gelişmeye başlamıştır.

Çarşamba nin bütün ovada merkez rolünü üstlenmesinde, ilki 1370 yılında kurulmuş olan panayırın etkisi büyüktür. Bu panayır Çarşamba günleri kurulduğundan ilçenin adi da buradan gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında da idari teşkilatta önemli bir ilçe olarak yerini almış, olan Çarşamba da Cumhuriyetten sonra 1925 de Belediye teşkilatı kurulmuştur.

 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI:

Çarşamba ilçesi Yeşilırmak’ın oluşturduğu verimli delta ovası üzerinde kurulmuştur. Halkının büyük bir kesimi tarımla uğraşmaktadır.

 

Yeşilırmak’ın suladığı ova tarıma son derece elverişli topraklarla kaplıdır. İlçede tarım Türkiye ye üretim yapacak kadar gelişmiştir. Yetiştirilen ürünler; bagday, arpa, çeltik, fasulye, soya fasulyesi, nohut, seker pancarı, ay çiçeği, şeftali, fındık ve elma basta olmak üzere çok çeşitlidir. Samsun mısır üretiminde Türkiye deki üretimin % 39 unu sağlarken mısırın çoğunu Çarşamba ilçesinden elde eder. İlçede 450 dekarlık alana tütün dikilmekte ve yılda ortalama 42.346 kg. tütün yetiştirilmektedir. Ayrıca; seker fabrikasının üretime başlamasıyla seker pancarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Seker fabrikasının açılması özellikle köylerde büyük ve küçük bas hayvancılığın gelişmesine yol açmıştır.

 

Ekime ve dikime elverişli alanların geniş olması; çiftçilerin verimli alanlarda sebzecilik yapmalarına olanak sağlamıştır. İlçede özellikle; domates, biber, patlıcan, salatalık, taze fasulye vb. sebzeler yetiştirilerek, toptancı sebze halinde ihtiyaç duyulan illere sevk edilmek üzere pazarlanmaktadır.

 

Çarşamba’da sanayi alanında da gelimseler kaydedilmektedir. Özellikle yörede üretilen fındığı isleyerek; Almanya, A.B.D. Suudi Arabistan, Hollanda, Belçika, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya gibi ülkelere ihraç eden özel sektöre ait üç fındık kırma fabrikası vardır. Yine deniz ürünlerini isleyerek Fransa ya ihraç eden özel sektöre ait iki küçük fabrika mevcuttur.

 

ULAŞIM :

Çarşamba Samsun-Ordu Devlet Karayolu üzerinde olup, Samsun a uzaklığı 37 km.dir. Hiç ulaşım sorunu olmayan Çarşamba ilçesine Samsun İl Merkezinden demiryolu bağlantısı da 1926 yılından beri devam etmektedir.

 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:

İlçede ilk Tunç Çağı yerleşmeleri olan; Tepecik, kilise Tepe, Tünbütepe Höyükleri vardır.

Çarşamba ilçe merkezi dogu yaka mezarlığı içinde yaralan Gögceli Cami Anadolu ashap mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır. 1206 yıllarında yapıldığı tahmin edilen camiye 1335 yılında revak kimsi ilave edilmiştir. Cami tamamen ahşap olup, tek katlidir. Dış kısmi çok kalın ve yaklaşık 25m. uzunluğundaki kalasların birbirine geçirilmesi ile yapılmıştır. Caminin en önemli özelliğinden biri yapımında hiç metal çivi kullanılmamış olmasıdır. Caminin etrafındaki mezarlık garipler mezarlığı olarak bilinmektedir. Cami tescil edilmiş tarih eserler kapsamındadır.

 

Çarşamba’da Osmanlılar döneminden kalma camiler de vardır. Bunlar; Rıdvan Bey Camii (1781), Abdullah Pasa Camii (1847), Değirmenbaşı Camii (1916), Yeni Keten Camii (19. yy. sonları), Kanarya Camii dır. Ayrıca Yayalar Köyünde de 1619 tarihlerinde yapıldığı tahmin edilen yine ashaptan Şeyh Habil Camii yer alır.1931 yılında yapılmış, Çarşamba Köprüsü de, Cumhuriyet döneminin ilçeye en önemli armağanı olarak, hala hizmet vermektedir.

 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ:

Çarşamba ilçesi geniş ovalık alanları, Yeşilırmak ve çevresindeki doğal güzellikleriyle gezip görmeye değer yörelerimizdendir.

 

İlçe, Terme ilçesi sınırlarından başlayıp, Tekkeköy ilçesi sınırlarına kadar uzanan sahilinde; Cıva burnu istikametinde ilçe merkezine 10-12 km. uzaklıktaki, ince kumlu plajları ve doğal gölleriyle dikkat çeker.

 

Çevresi sazlık olan Çarşamba gölleri su ürünleri açısından zenginlikleri ile meşhurdur.

 

FOLKLORİK DEĞERLER:

Lozan Barışı’ndan sonra Samsun a ve dolayısıyla Çarşamba’ya Selanik, İskeçe, Kavala, Kafkasya, Doğu Karadeniz, Gürcistan ve diğer ülkelerden gelenler yerleşmiştir. Bu göçlerle gelen değişik kültürler Çarşamba da zengin bir folklor birikimi oluşturmuştur.

 

Yöre oyunları çok çeşitlidir. Kemençe esliğinde oynanan Horonlar, davul ve zurna ile oynanan Rumeli oyunları ve Halaylar, balgama ile oynanan Kol havaları, akordeon ile oynanan Kafkas Oyunları bu çeşitliliğin örnekleridir. Çarşamba da saz yapımı da yaygındır. Yörede Garip, Yaylalı semah ve kerem havaları çoğunluktadır. Çarşamba Türküleriyle de ünlüdür. Çarşamba dedikleri, Çarşamba’ya Sel Aldı bunlardan en ünlüleridir.

 

Yemekler :

Keşkek, Mısır Pastası, Mısır Çorbası, Karalâhana Çorbası ve Sarması, Kaz Tiridi gibi mahalli yemekler yapılmaktadır.

 video ara indir eglence

microsoft çeviriKaradeniz Tv Çarşamba TanıtımıBu yazı 2097 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Asarcık
Samsun un 44 km. güneyinde yer alan Asarcik batidan Kavak ilçesi ve dogudan Çarsamba ilçesi ile sinirlidir. .. Devamı
Ali Atıf BİR
Prof. Dr. Ali Atıf Bir, (Samsun, 6 Ekim 1962) şovmen, reklam danışmanı ve köşe yazarı... Devamı
Cavit ERSOY
15 Mart 1943 tarihinde Samsun!da doğdu.Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olup ,Musıki çalışmalarına 1959-1960 yıllarında lise öğrencisi iken başlamış.. Devamı
Yönetim Kurulu
ÜMRANİYE SAMSUNLULAR KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ .. Devamı
Tarım
İl ekonomisinde büyük etkisi olan tarımsal ürünler; buğday, tütün, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, fındık, çeltik ve sebzedir. Bafra ve Çarşamba ovaları toplam 122.410 hektarlık tarım alanına sahiptir. Yetişen sebzeler (domates,biber,kavun,karpuz).. Devamı
Samsun İklim
Samsun İli genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklık farkı sahil ile iç kesimlerde yüksektir... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER