Ana Sayfa  
Çarşamba Ayakkabısı

Çarşamba Ayakkabısı

Tarih : 17 Kasım 2011 - 04:03
Çarşamba Ayakkabısı Çarşamba Ayakkabısının en önemli özelliği ayakta nasır yapmaması ve derisinin yumuşak olmasıdır.

Yumurta topuk Sivri burun ayakkabı tarih oldu

Geçmişte, Tulumbacı olarak da adlandırılan ağır abi lerin giydiği yumurta topuk ayakkabılara ilginin, yok seviyesi ne kadar geriledi. Ancak bu ayakkabılarıı kullananlarda yok değil...Yumurta topuk sivri burun ayakkabıları giyenler başka ayakkabı giyemiyor.

Günümüzde külhanbeyi , kabadayı denilince akla gelen imajın değişmez aksesuarı olan yumurta topuk ayakkabı, geçmişte yaygın şekilde giyiliyordu. Geçen zamanla birlikte toplumun sosyal yapısındaki ve tüketim alışkanlıklarındaki değişime bağlı olarak, yumurta topuk ayakkabı da bir nostalji nesnesi haline döndü.

Siparişle sınırlı sayıda üretilen yumurta topuk ayakkabıya ilgi gösterenler arasında, yurt dışında yaşayan gurbetçiler başı çekiyor.

Dana derisinden kösele taban üzerine tek parça deriden ve tahta topuktan imal edilen yumurta topuk ayakkabılar, ağırlıklı olarak Samsun un Çarşambada ve çarşambadan ayrılıp giden diğer ustalar tarafından üretiliyor. Yumurta topuk ayakkabının, bir dönemin gelenekleri arasında yer aldı.

Yumurta topuğun, geçmişte çok satılırdı.ı 40 yıl önce seri üretimi yapılan yumurta topuk, şu an siparişle tek-tük yapılır hale geldi. Toplumdaki gelişmelerle birlikte yumurta topuk, yerini ithal ayakkabılara bıraktı.

Samsun un Çarşamba ilçesinde yıllardır el yapımı olarak üretilen yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabılar, Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi.

Çarşamba ilçesinde yaklaşık bir asırdır üretilen yumurta topuk ya da yumurta burun olarak bilinen dana derisinden kösele taban üzerine tek parça deriden ve tahta topuktan imal edilen ayakkabılar, Çarşamba Kunduracılar Odası tarafından Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi. Oda Başkanı Mithat Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tescil işlemi ile yıllardır kendi ilçelerine özgü olan Çarşamba ayakkabılarına sahip çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

İlçemizde yüz yılı aşkın bir sürededir el yapımı yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabılar yapılıyor. Bu ayakkabıların şekli ve yapısı ilçemize özgüdür. Bu nedenle ayakkabıların ünü sadece Samsun da değil, tüm yörede biliniyor. Bu nedenle kendi ilçemize özgü olan modelleri tescil ettirdik.

Tescil edilen modeller arasında yumurta topuk-yumurta burun, kesik burun-yumurta topuk, yumurta topuk-5 bağcıklı ve yılan saraç-3 bağcıklı modelleri bulunduğunu bildiren Özcan, Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek, Tasarım Tescil Belgesi aldık. Bu modelleri sadece odamıza kayıtlı üyeler yapabilecek. Odamıza üye olmayanlar bu modelde ayakkabı yapamayacaklar dedi.

Özcan, ürettikleri ayakkabılar için Almanya, Hollanda, İsviçre, Arabistan ve Fransa gibi ülkelerde bulunan gurbetçiler aracılığı ile özel sipariş aldıklarını, Çarşamba ilçesinin bu ayakkabılarla marka haline geldiğini söyledi.

Bu yazı 11439 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Murat KARAYALÇIN
1943 yılında Samsun da doğan Karayalçın, ilk ve orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulunda, Lise öğrenimini ise Ankara Gazi Lisesinde yapmıştır. .. Devamı
Hasbi Menteşoğlu
1938 Samsun Çarşamba doğumlu olan Hasbi Menteşoğlu Edirne Kırkpınar Ağası, Samsunspor Başkanlığı ve renkli siması ile hafızalarda yer tutmuştur. (d. 1938, Çarşamba - ö. 27 Şubat 2002).. Devamı
Sabri SARIOĞLU
26 Temmuz 1984 yılında Samsun un Çarşamba ilçesinde doğmuştur. Şu anda Galatasaray da futbol oynamaktadır... Devamı
Sagopa Kajmer
Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, 1978 Samsun doğumlu.. Devamı
Yıldıray ÇINAR
1940 Yılında Samsun da doğan Üstad Yıldıray ÇINAR 29 Mayıs 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştır... Devamı
Yaşar DOĞU
Ünlü Türk güreşçisi Yasar Doğu, 1913 yılında Samsun un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER