Ana Sayfa  
Çarşamba Ayakkabısı

Çarşamba Ayakkabısı

Tarih : 17 Kasım 2011 - 04:03
Çarşamba Ayakkabısı Çarşamba Ayakkabısının en önemli özelliği ayakta nasır yapmaması ve derisinin yumuşak olmasıdır.

Yumurta topuk Sivri burun ayakkabı tarih oldu

Geçmişte, Tulumbacı olarak da adlandırılan ağır abi lerin giydiği yumurta topuk ayakkabılara ilginin, yok seviyesi ne kadar geriledi. Ancak bu ayakkabılarıı kullananlarda yok değil...Yumurta topuk sivri burun ayakkabıları giyenler başka ayakkabı giyemiyor.

Günümüzde külhanbeyi , kabadayı denilince akla gelen imajın değişmez aksesuarı olan yumurta topuk ayakkabı, geçmişte yaygın şekilde giyiliyordu. Geçen zamanla birlikte toplumun sosyal yapısındaki ve tüketim alışkanlıklarındaki değişime bağlı olarak, yumurta topuk ayakkabı da bir nostalji nesnesi haline döndü.

Siparişle sınırlı sayıda üretilen yumurta topuk ayakkabıya ilgi gösterenler arasında, yurt dışında yaşayan gurbetçiler başı çekiyor.

Dana derisinden kösele taban üzerine tek parça deriden ve tahta topuktan imal edilen yumurta topuk ayakkabılar, ağırlıklı olarak Samsun un Çarşambada ve çarşambadan ayrılıp giden diğer ustalar tarafından üretiliyor. Yumurta topuk ayakkabının, bir dönemin gelenekleri arasında yer aldı.

Yumurta topuğun, geçmişte çok satılırdı.ı 40 yıl önce seri üretimi yapılan yumurta topuk, şu an siparişle tek-tük yapılır hale geldi. Toplumdaki gelişmelerle birlikte yumurta topuk, yerini ithal ayakkabılara bıraktı.

Samsun un Çarşamba ilçesinde yıllardır el yapımı olarak üretilen yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabılar, Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi.

Çarşamba ilçesinde yaklaşık bir asırdır üretilen yumurta topuk ya da yumurta burun olarak bilinen dana derisinden kösele taban üzerine tek parça deriden ve tahta topuktan imal edilen ayakkabılar, Çarşamba Kunduracılar Odası tarafından Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi. Oda Başkanı Mithat Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tescil işlemi ile yıllardır kendi ilçelerine özgü olan Çarşamba ayakkabılarına sahip çıktıklarını belirterek, şunları söyledi:

İlçemizde yüz yılı aşkın bir sürededir el yapımı yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabılar yapılıyor. Bu ayakkabıların şekli ve yapısı ilçemize özgüdür. Bu nedenle ayakkabıların ünü sadece Samsun da değil, tüm yörede biliniyor. Bu nedenle kendi ilçemize özgü olan modelleri tescil ettirdik.

Tescil edilen modeller arasında yumurta topuk-yumurta burun, kesik burun-yumurta topuk, yumurta topuk-5 bağcıklı ve yılan saraç-3 bağcıklı modelleri bulunduğunu bildiren Özcan, Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek, Tasarım Tescil Belgesi aldık. Bu modelleri sadece odamıza kayıtlı üyeler yapabilecek. Odamıza üye olmayanlar bu modelde ayakkabı yapamayacaklar dedi.

Özcan, ürettikleri ayakkabılar için Almanya, Hollanda, İsviçre, Arabistan ve Fransa gibi ülkelerde bulunan gurbetçiler aracılığı ile özel sipariş aldıklarını, Çarşamba ilçesinin bu ayakkabılarla marka haline geldiğini söyledi.

Bu yazı 11875 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Samsun Çeşmeleri
Samsun İli Tarihi Çeşmeleri.. Devamı
Remzi ÖZÇELİK
1950 yılında Samsun’da doğdu.İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Kimya Bölümünü 1972 yılında bitirdi... Devamı
Tanju ÇOLAK (Kral)
Tanju Çolak, 1963 Samsun doğumlu futbolcu. Türkiye Birinci Futbol Liginde bir sezonda en çok gol atan futbolcudur... Devamı
Çarşambayı Sel Aldı
Çarşambayı Sel Aldı.. Devamı
Yaşar DOĞU
Ünlü Türk güreşçisi Yasar Doğu, 1913 yılında Samsun un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu... Devamı
Salıpazarı
Çarşamba İlçesinin bir beldesi olan Salıpazarı 1987-1988 yılında İlçe Teşkilatı kurulup Samsun il ine bağlanmıştır.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER