Ana Sayfa  
Havza

Havza

Tarih : 09 Ekim 2011 - 03:01
Havza Samsun a uzaklığı 86 km. olan ilçenin kuzeyinde Bafra Güneyinde Amasya nın Suluova ve Merzifon, batısında Vezirköprü, doğusunda Lâdik ve Kavak ilçeleri yer alır.

HAVZA
 

 

COĞRAFİ KONUMU:

Samsun a uzaklığı 86 km. olan ilçenin kuzeyinde Bafra Güneyinde Amasya nın Suluova ve Merzifon, batısında Vezirköprü, doğusunda Lâdik ve Kavak ilçeleri yer alır. Havza nın kuzeyi Sıralı dağlar ile çevrilidir. Batısında Tasan (Tavsan) dağları yer alır. Bu dağların etekleri yayla konumundadır. En onamlı Akarsuları; Tersakan, Derinoz ile istavroz dır.

 

TARİHİ:

Havza nın dokusunda yer alan Lerdüge lümülüslerınde yapılan arkeolojik araştırmalar ilçenin tarihinin M.Ö, 100 yıllarına kadar uzandığını göstermektedir. Havza da Romalıların ve Bizanslıların yaşadığıda bilinmektedir, Eski tarihçiler ilçedeki şifalı suların o dönemlerde çok meşhur olduğunu hatta Romalıların buraya (Thermee)Phoseemeomıtarem adını verdiklerini belirtilmiştir.

 

Kalaba şifalı suları nedeniyle yıllarca büyük krallar ve beyler arasında el değiştirilmiştir. Adını 1156 da Amasya hükümdarı olan Kavz-Hıın dan almıştır. Kavz adının 1245 tarihinde Selçuklu hükümdarlarından Sadi Pasa tarafından Havza olarak ileri sürülmekledir. Beylikler döneminde Havza Canik Beylerinden Tasa nog u 11 ar ı tarafından idare edilmiştir. Osmanlılar ülkede birliğin sağlanması için beyliklerin kendi egemenliğine girmelerini amaçlamıştır. Bu amaçla Amasya valisi II. Murat, Yrıguç Paşayı görevlendirerek, T.ısanogüllnrmın egemenliğindeki Havza yöresini Osmanlı egemenliği altına almıştır. Böylece Havza 1430 tarihinde Osmanlı topraklarına katılmıştır.

 

Osmanlılar döneminde Amasya iline bağlı olarak yönetilen Havza 1882 Tarihinde ilçe haline getiriliyor, 1926 yılında ise Samsun a bağlanıyor.

 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI:

Havza ekonomisinde tarım hakımdır. Buğday ve seker pancarı tarımsal üretimde en ön sırayı alır.

 

İlçenin köylerinde hayvancılık yaygın olarak yapılmakladır. Dağlarla çevrili ilçede orman alanları geniş yer kaplar. Özellikle Orman köylerinde yasayan halk geçimini büyük ölçüde orman ürünlerinden sağlamaktadır.

 

Havza ekonomisinde turizmde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ilçede çok sayıda un fabrikası faaliyet göstermekte, elde edilen unlar çeşitli illere gönderilmekledir. Eski ve Yeni Çellek denilen mevki de ise Linyit kömürü çıkartılan ocaklar vardır.

 

ULAŞIM:

Havza, Samsun-Ankara Devlet Karayolu üzerinde kurulmuş bir ilçemizdir. Samsun a uzaklığı 86 km. dır, Samsun dan Havza ya ulaşım problemi yaşanmamaktadır. Her gün her saat araç bulmak mümkündür.

 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:

 

Lerdüge Tümülüsleri: Havza nın 21. km. doğusunda Lerdüge köyünde beş Tümülüs saptanmıştır. 1946 yılında bağlatılan çalışmalarda çıkan buluntular Ankara Arkeoloji Müzesine gönderilmiştir.

 

Ortaya çıkartılan yapının, mimarı tekniği ve diğer buluntulardan M.Ö. 100-M.S. 200 yılları arasında kullanıldığı anlaşılmıştır.

 

Mustafa Pasa Camı: Havza nın imaret mahallesinde dır.1256 yılında yapılmıştır.

Mustafa Pasa Türbesi: 1429 yılında yaptırılmıştır.

 

İmaret: Havza ilçe merkezinde imaret mahallesindedir. Amasya emirlerinden Alabeyzade Mustafa Beyin damadı Yörgüç Paşazade Mustafa Bey tarafından 1429 yılında yaptırılmıştır.

 

Kurt Köprüsü: Havza ilçesine bağlı Kayabaşı (Tahna) köyündedir. Kesin yapılış tarihi bilinmeyen köprünün Roma döneminde onarıldığı tahmin edilmektedir.

 

Gazı Konağı: M, Kemal Atatürk ün Milli Mücadele yıllarına Havza da ikamet ettiği, o günkü adıyla Mesudiye Oteli’dir. Atatürk 25 Mayıstan 12 Haziran tarihine kadar burada kalmıştır.

 

İstasyon Binası: iki katlı olan yapı kesme tastan inşa edilmiş olup çatısı Marsilya kıremiti ile örtülüdür.

 

Büyük Hamam (Vakıf Hamamı): imaret mahallesi, Hamam sokağında bulunan tarihi kaplıca; Bizans döneminde yapılmış olan eski yapı yıkılarak yerine yeniden inşa edilmiştir. Adeta Havza nın sembolü haline gelen bu tarihi hamam vakıf kayıtlarına göre 1256 yılında Selçuklu sultanı II. Mesud tarafından yaptırılmıştır.

 

Küçük Hamam (Şifa Kaplıcası): 1429 yılında Amasya Emiri Mustafa bey tarafından büyük hamama ilave olarak yaptırılmıştır. Bir havuzu olan bu hamam 50 kişi kapasiteli olup devamlı erkeklere açıktır.

 

Maarif Hamamı: imaret mahallesi Hamam sokağında Büyük hamamın 50 m. batısında yer almaktadır. II. Abdülhamit’in son dâhiliye nazırı Maznun Paşazade Mehmet Memduh Pasa tarafından Sivas Valisi iken "1890-1894" tarihleri arasında yaptırılmıştır. Üstünde bulunan özel banyolar ve otel kısmı yenidir.

 

KAPLICALAR:

Havza da turizm faaliyetlerinin büyük bir bölümü termal turizme dayanmaktadır, kaplıcalar yaklaşık 2000 yıldan beri kullanılan tarihi sağlık tesisleridir. Şifalı suları bulunan ilçeye eski çağlardan beri bazı hastalıkların tedavisinde yaradığı için çevreden hatta bütün Anadolu dan çok sayıda insan gelmektedir. Diğer bir deyişle Havza da daha çok sağlık, dinlenme ve temizliğe dayalı turizm söz konusudur. Havza nın içerisinde Samsun-Ankara yoluna yaklaşık 1 km. uzaklıkta bir tepenin eteğinde beş kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcaların üçü eski tarihlerde yapılmış; Aslanağzı - Kız gözü; Sife ve maarif hamamları; Döger iki tanesi ise MTA nın araştırmaları sonucu 1986 yılında bulunan ve çıkarılan sıcak suyun değerlendirilmesi amacıyla sonradan yapılmış modern Türk Hamamı, Lokman hekim Hamamıdır.

 

Havza kaplıcalarının şifalı suları; çeşitli romatizma, kırık çıkık, sekelleri ve mevzi ağrıları, sınır, mide, bağırsak, metabolizma, kansızlık gibi hastalıklara iyileştirici etki yapmaktadır. Havza kaplıcaları Turizm Bakanlığı tarafından Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmistir. 56°C sıcaklığa ve günde 10.080 kişi banyo kapasitesine sahiptir. (56°C kaynak çıkış sıcaklığıdır) Milli Mücadele yıllarında Atatürk Havza ya geldiğinde, şifalı kaplıcalardan faydalanma fırsatı da bulmuştur.

 

İmaret mahallesi hamam sokağında Büyük Hamam, Küçük hamam ve Maarif hamamı gibi tarihi hamamların yanında 1986 yılından sonra yapılmış hamamlar şunlardır; Modern Türk Hamamı: 1986 yılından sonra Havza Belediyesi tarafından yapılan hamamlardan birisidir.

 

Lokman Hekim Hamamı: Maarif hamamının 50 m. ilerisinde inşa edilmistir. 100 kişilik umumi bölümünden hariç 10 özel banyosu vardır. Bu hamamların dışında Belediye tarafından yaptırılmış umumi bölümleri olmayıp, özel banyoları olan termal oteller, moteller de vardır.

 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ:

Çevresinde ve ülke çapında böylesine meşhur kaplıcalara sahip olan Havza ya yakın yerlerden günübirlik gelenler olduğu gibi yurdun her köşesinden bir haftalık, 15 günlük, 20 günlük süreler için gelenlerde vardır. Havza nın etrafı Ormanlarla kaplanmış dağlarla çevrilidir. Bu nedenle yakın Çevresinde piknik ve mesire alanı oldukça fazladır.

 

FESTİVAL ve ŞENLİKLER:

Milli Mücadele yıllarında Atatürk ün Havza ya geldiği gün olan 25 Mayısta her yıl "Atatürk ü Anma ve Kutlama Festivali" adı altında bir şenlik düzenlenmektedir. Bu şenliklerde Karadeniz Kırkpınar’ı diye adlandırılan yağlı pehlivan güreşleri yapılmaktadır, bir hafta süreli Festivalde çeşitli spor müsabakaları, eğlenceler, kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

 

FOLKLORİK DEĞERLER:

Kaplıcalar Havza nın yaşamında öylesine etkili olmuşturlar kı; gelenek ve göreneklerinde bile onların etkisi hemen farkedilir.

 

YEMEKLER:

Samsun un hemen hemen tüm ilçelerinde olduğu gibi keşkek ve tirit Havza’nın da en meşhur yemeğidir Havza da hamur ıslerı de yaygın olarak yapılmaktadır.

Bu yazı 1903 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
KEŞKEK
KEŞKEK : Çarşamba da genellikle düğünlerde yapılan bir yiyecektir. Buğday, tavuk ya da kuzu eti ve tereyağı ile yapılır. Düğünlerde, ev davetlerinde yapılan bir yiyecektir.Yapımı oldukça zordur,.. Devamı
Nezahat BAYRAM
Beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak 1926 yılında Samsun da doğdu... Devamı
Çarşambayı Sel Aldı
Çarşambayı Sel Aldı.. Devamı
Köprülü Fazıl Ahmet Paşa (1635 - 1676)
Köprülü Mehmet Paşa nın oğludur. Aslen Vezirköprü lü olup İstanbul da doğmuştur... Devamı
Mustafa Dağıstanlı
11 Nisan 1931 yılında Samsun’un Çarşanba İlçesine bağlı Söğütpınar köyünde dünyaya geldi... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER