Ana Sayfa  
Kıbrıs ta Süpriz Adım

Kıbrıs ta Süpriz Adım

Tarih : 01 Kasım 2011 - 09:09
Kıbrıs ta Süpriz Adım Kıbrıs’ta iki toplumun liderleri 37 yılsonra ilk kez uzlaşmaya bu kadar yaklaştı. Hristofyas ve Eroğlu, 6 ay önce kendilerine “Ya bu işi çözersiniz ya da artık biz yokuz” ültimatomu veren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a uzlaşma başlıklarını sundu.

Kıbrıs ta sürpriz adım


Kıbrıs’ta iki toplumun liderleri 37 yılsonra ilk kez uzlaşmaya bu kadar yaklaştı.


 


Hristofyas ve Eroğlu, 6 ay önce kendilerine “Ya bu işi çözersiniz ya da artık biz yokuz” ültimatomu veren BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a uzlaşma başlıklarını sundu. Uzlaşma planına göre Türkler, Rum çoğunluk tarafından çıkarılan yasaları “alarm zili” ile veto edebilecek


 


Kıbrıs’ta yıllardan beri “ha oldu, ha olacak” diye heyecanla beklenen birleşme ümide gerçek oluyor... Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Mart ayında yaptığı açıklama ile KKTC lideri Derviş Eroğlu ve Rum lider Dimitris Hristofyas’a, “Size 6 ay süre... Ekim ayında New York’ta karşıma uzlaşmış halde çıkın yoksa BM görüşmelerden desteğini çekecek” ültimatomu vermişti. İki lider o tarihten bu yana defalarca görüşerek “Birleşik Kıbrıs” için gereken adımları teker teker atmaya başladı. Karşılıklı tavizler verildi ve 3 ana başlıkta uzlaşma sağlandı. İki lider, önceki gün Ban Ki Moon’a uzlaşma noktalarını sunmak ve kalan pürüzler konusunda çözüm önerilerini bildirmek amacıyla New York’a uçtu. Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile düzenlenen 3’lü zirveden olumlu mesajlar çıktı. Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, “Görüşmeler olumlu, verimli ve azimli bir şekilde geçti. Bu kapsamda BM, görüşmelerin seyrinden memnun” dedi. 3 isim dün de gecenin geç saatlerine kadar bir uzlaşma planı üzerinde müzakere etmeyi sürdürdü. Kıbrıs Gazetesi’nden Reşat Akar’ın haberine göre üzerinde uzlaşmaya varılan noktalar şöyle:


 


TL Rum tarafında


Haberin Devamı


-Üzerinde mutabakata varılan 3 başlık var: Ekonomi, İç Güvenlik ve Avrupa Birliği.


- Dışişleri Bakanlığı ve AB Bakanlığı iki toplum arasında paylaşılacak.


- Merkez Bankası Başkanlığı konusunda pürüz var. Başkan Türkler ile Rumlar arasından dönüşümlü olarak seçilecek ancak Rumlar Türk başkanın görev süresinin daha kısa olmasını istiyor.


- Birleşik Kıbrıs’ta geçerli para birimi Euro olacak. Ancak Türk lirası 1 yıl daha tedavülde kalmaya devam edecek. Bu süre içinde Rum tarafında da Türk lirası geçecek.


-İki “kurucu devlet” AB fonlarını kendi bölgeleri için kullanabilecekler.


-AB fonlarından ayrı olarak Birleşik Kıbrıs bütçesinden Kuzey’deki Türk bölgesinin refah seviyesinin Rumlar’ınkine ulaştırılması amacıyla 13 yıl Süreyle yatırım yapılmasına karar verildi.


-Yeni Kıbrıs’ın iç güvenliğini sağlamak için iki farklı polis teşkilatı olacak. Bir Rum’un başkanlık edeceği federal polis ve bir Türk’ün başkanlık edeceği soruşturma otoritesi. Başkanın Türk olduğu kurumda yardımcısı Rum, Rum başkanın yardımcısı ise Türk olacak.


-Türk askeri çözüm ile birlikte adayı tamamen terk edecek. Ada tamamen askersizleştirileceği ve silahlardan arındırılacağı için, Rum kurucu devletinde polis sayısı 5 bin, Türk kurucu devletinde ise 3 bin 100 olacak.


 


Yargıda eşit temsil


-Yıllardan beri, AB normlarına hazırlanmayan çok sayıda sanayi tesisi ve küçük işletme, anlaşma sonrasında öngörülen 6 aylık sürede kendini yenileyemezse, kapısına kilit vuracak. Özellikle sanayi bölgeleri ve limanlar 6 ay içinde AB standartlarına getirilmezse kapatılacak...


-Avrupa Birliği karar mekanizmalarında federal devletin vereceği kararlar ortak komiteden geçecek. Dört kişilik komitede ikişer temsiliyet olacak. Özellikle Dışişleri ve AB Bakanı’nın ortak imzası aranacak. Birleşik Kıbrıs ’ın Brüksel ’de bulunacak Daimi Temsilcisi Rum, yardımcısı Türk olacak. İkisi de Büyükelçi seviyesinde olacak ve yetkiler eşitlenecek.


-Taraflar federal yargıda eşit şekilde temsil edilecek. Her seviyede eşit sayıda yargıç olacak. Tıkanma söz konusu olursa, yabancı yargıçlar heyetinden biri geçici olarak atanıp, gerekli kararları alacak. Kurucu devletlerin kendi mahkemeleri göreve devam edecek.


Belçika sistemi


-Yasama, Temsilciler Meclisi ve Senato ile iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Mecliste nüfusa göre vekil dağılımı olacağından parlamentonun 4’te 3’ü Rum vekillerden oluşacak. Bir yasanın kabul edilmesi için sadece meclis onayı yetmeyecek, senatonun da “evet” demesi gerekecek. Senatoda ise iki taraf eşit oranda temsil edilecek.


-Mecliste Rum çoğunluğun, Türk toplumunun aleyhinde bir yasa geçirmeye çalıştığına kanaat getirilirse, “alarm zili” devreye sokulabilecek. Örneğin mecliste 100 vekil varsa, bunların 50’sinin “hayır” dediği yasa veto edilmiş sayılacak. Mecliste bu durumda bir zil çalacak ve Rum vekillerin kabul ettiği yasa tasarısı Türkler tarafından veto edilmiş olacak. Bu yöntem Belçika sistemi kopyalanarak hazırlandı ve zil figürü dışında Avrupa Birliği kurumlarında da “Qualified Majority” adıyla uygulanıyor. Kuzeye yerleşen Rumlar, Türk senatörlere oy veremeyecek.


Kayıp mallar, mülkiyet ve toprak paylaşımı konusunda yaşanan zorlukların aşılması için BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un başkanlığında bir uluslararası konferans toplanacak ve Kıbrıs’ın her iki bölümünde halkın referandumuna sunulacak olan nihai metin üzerinde uzlaşmaya varılacak.Bu haber 1456 defa okundu.


Haber Hakkında Yorumlar
Bu haber hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
BENZER HABERLER
SADEF 4. Olağan Kongresi Yapıldı
SADEF (Samsunlular Derneği Federasyonu) 4. Olağan Kongresi Kağıthane Belediye Meclisinde yapıldı. Tek liste ile Sayın H.Kaya AŞÇI ve listesi SADEF in yeni yönetimini oy birliği ile ilan etti... Devamı
Yönetici Yapan Tuvalet Sorusu
Dünyaca ünlü şirket sahiplerinin yönetici adaylarına sordukları sorular şaşırttı... Devamı
Samsun fena açıldı: 1-1
Spor Toto Süper Lig de 9 maçtır galibiyet yüzü görmeyen Manisaspor, kendi sahasında Samsunspor la 1-1 berabere kalarak üç puan hasretini 10 maça çıkardı... Devamı
Samsun inat etti! 0-2 (Antalya da Bahar)
Spor Toto Süper Lig in 29. haftasında, kümede kalmak için mücadele eden Samsunspor, Antalyaspor un konuğu oldu. Konuk ekip, Gekas (penaltı) ve Ekigho nun golleriyle güldü... Devamı
Samsun Spor Yine Kaybetti...
Spor Toto Süper Lig in 19. haftasında Samsunspor sahasında lider Galatasaray ile karşılaştı. .. Devamı
Afyonkarahisar 1 - Çarşambaspor 0
6 puanlık maç ı Afyonkarahisar 1-0 yenerek Çarşambaspor u 19 puanla ligin dibine itti. 23 puanla tehlikeli bölgeden uzaklaşmaya başladı... Devamı
ARENADAN PANZER GEÇTİ.....
A Milli Takımımız, 2012 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu ndaki dokuzuncu maçında akşam Almanya ile karşılaştı. Millilerimiz TT Arena da Almanya ya 3-1 yenilerek, gruptaki ikincilik şansını zora soktu..... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER