Ana Sayfa  
Ladik

Ladik

Tarih : 09 Ekim 2011 - 03:10
Ladik Samsun un güneyinde yer alan Ladik ilçesi kuzeyinde Kavak, Güneyinde Suluova, dogusunda Tasova ve batisinda Havza ilçeleri ile çevrilidir.

LADİK

COĞRAFİ KONUMU:

Samsun un güneyinde yer alan Ladik ilçesi kuzeyinde Kavak, Güneyinde Suluova, dogusunda Tasova ve batisinda Havza ilçeleri ile çevrilidir. 

Kuzey Anadolu siradaglarinin batiya dogru alçaldigi ve geçit verdigi bir alanda, Akdag in kuzey eteklerinde kendi ismini alan genis bir ova kenarinda kurulmustur, Yüzölçümü 558 km2, denizden yüksekligi ise 950 m. dir. 

Ilçenin akajularindan Tersakançayi Yesilirmak in bir kolunu olusturur. Ladik Gölünden çikarak batiya, oradan güneyce, daha sonra doguya kivrilarak Yesilirmak la birlesir Bu akis seyrinden dolayi adini Tersakan çayi olarak almistir. 

Ilçe merkezinin 10 km. dogusunda yer alan Ladik Gölü, Akdag dan inen akarsularla beslenir Elips seklindeki gölün uzunlugu 5 km. yeniligi ise 2 km.dir. 

TARİHİ 

Ladik ilçesinin tarihinin M.Ö. 3000 - M.Ö. 2OOO yillarina kadar uzandigi tahmin edilmekledir Ladik in Hititler devrinde de yerlesim yeri olarak kullanildigi çevrede yapilan arkeolojik kazilardan anlasilmistir. Kaledorugu yerlesim yerinde Hitit kültürünün izlerine rastlanmis olmasi da bunu göstermektedir. M.Ö, 131 yilinda Pontus krali VIII. Mitridat in karisi Veodikya Ladik ilçesine kurmustur. Bir rivayete göre Veodikya adinin zamanla halk dilinde deriserek Ladik oldugu ve ilçenin adinin buradan geldigi ileri sürülmektedir. 

Romalilarin (M.Ö. 71 - M.5. 395) Pontuslulari yenmeleri ile bölge Romalilarin hakimiyetine girmistir. M.S. 395 de Roma dogu ve bati olarak ikiye bölününce Ladik Dogu Roma (Bizans), imparatorlugunun sinirlari içinde kalmistir. 

Islam uygarliklari döneminde (705) Araplarin eline geçen bölge 1071 Malazgirt Savasindan sonra Selçuklularin eline geçmistir, 1075 de Alparslan in komutanlarindan Melik Ahmet Danisment Gazi Amasya ve çevresini egemenligi altina aldi. Bir rivayete göre de ilçe adin: komutanin kizi Ileduk veya Ilduk Hatun un isminden almistir. Selçuklularin parçalanmasiyla kurulan Anadolu Beylikleri zamaninda Ladik Kabatogullarinin yönetimine girmistir. Osmanlilar ise Ladik i 1428 dc kesin olarak topraklarina kalmislardir. Ladik Cumhuriyet dönemine kadar Sivas Sancagina bagli Amasya Vilayeti sinirlari içinde bulunmustur Cumhuriyet kurulduklari sonra Amasya iline bagli olan Ladik ilçesi 1925 de Samsun a baglanmistir 

SOSYO - EKONOMİK YAPISI: 
Ilçenin ekonomisi genellikle tarima dayanmaktadir, yaygin olarak bugday, arpa, yulaf, misir, sekerpancari ve ayçiçegi yetistirilmekte, bunlarin yani sira bag-bahçe sebzeciligi de yapilmaktadir. Ladik in yayla durumunda olmasi hayvanciligin da gelismesini saglamistir. Basta küçük bas hayvan yetistiriciligi olmak üzere, büyükbas hayvan yetistiriciligi, küçük çapta da olsa balikçilik ve aricilik da yapilmakladir.

Ilçede çok eski yillardan beri yapila gelen dokumacilik günümüzde de modern araçlarla devam etmektedir. Eskinin tahta tezgâhlarin yerini bugün trikotaj makinalari almistir Bu makinalarla fanila ve kazak örgücülügü yapilmaktadir. Kirsal kesimde ise hali dokumaciligi tesvik edilmistir. Birçok köyde kurulan hali tezgahlarinda Hereke tipi halilar dokunmaktadir. Ladik gölü civarindaki köylerin hemen, hemen hepsinde kamistan hasir örücülügü yapilmaktadir. Bu hasirlar Güney Anadolu ve Istanbul bölgesine satilmaktadir. Ilçedeki en büyük sanayi kurulusu Çimento fabrikasidir. Bir de küçük sanayi sitesi bulunmaktadir. 

ULAŞIM 
Samsun a 82 km. uzaklikta olan ilçenin ulasim problemi yoktur. Samsun dan Ladik e her zaman araç bulmak mümkündür. 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:
Ilçenin tarihi M.Ö. 3000 Iere uzansa da yöredeki arkeolojik alanlar da yeteri kadar arastirma yapilmamistir. Bu arkeolojik alanlar; Çakilarasi, Inkaya Mezar ve Ören Yeri, Kale Tepe, Dökme Tepe, Dedealti, Köy içi, devsel Kaya, Tompul Tepe, Kilise Tepe, Kümbet höyükleridir. Ladik merkezinin güneyindeki tepede Ladik gölünün güney dogusunda bir kale kalintisi da bulunmaktadir. 

Ormanlik alanlari, yaylalari ve sifali sulariyla, Osmanlilar döneminde, Amasya da yasayan sehzadelerin ve ileri gelenlerin yazin sayfiye yeri olarak kullandiklari ilçede; yazlik saraylar, camiler, çarsilar, hamamlar vb. gibi bir çok eser yaptirilmistir. Fakat bu eserlerin çogu 1943 depremiyle yikinti haline gelmistir. 
Bu gün ayakta kalan eserlerden bazilari sunlardir: 

Saat Kulesi: 1889 yilinda insa ettirilmistir. 1943 depreminde büyük hasar görmesine karsin aslina uygun olarak tekrar yaptirilmistir. 

Bülbül Hatun Camii: II. Beyazit in karisi Bülbül Hatun tarafindan yaptirilmistir. Depremde yikilan cami aslina uygun olarak onarilmistir. 

Avci Sultan Mehmet Camii: IV. Avci sultan Mehmet tarafindan yaptirilmistir. Depremde tamamen yikilan cami ayni yerine tekrar insa edilmistir. 

Kümbet: Bir adi da Sadullah Sunullah Pasa Türbesidir. Kümbet bir Osmanli eseridir. 
Seyit Ahmet Kebir Türbesi: Selçuklu döneminin kumandanlarindan Seyit Ahmet kebir Ladik te yapmis oldugu savasta ölünce istegi üzerine bu türbeye gömülmüstür. 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ: 
Ilçenin en ünlü mesire yeri Hamamayagi (Hallaz, Hirlaz, Hilyas) kaplicasinin bulundugu bölgedir. Ladik ilçesinin 10 km uzakliktaki bu yerde, kenarindan küçük bir akarsuyun geçtigi piknik alani ve kaplica binasi vardir. 

Ladik ve Havza ilçelerindeki kaplicalar tarih boyunca bilinmektedir. Romalilar ve daha önceki devirlerde de buralar insanlari çeken saglik merkezleri olmustur. Bugün ise sularin içerdikleri maddeler tek tek tespit edilmistir. Ladik Hamamayagi kaplica suyunun, Almanya daki Bedeviciler, Liebenzell, Schlangenbad, warnbrunn, Wilbad, Wilstein gibi kaplicalarin suyuna esdeger oldugu kanitlanmistir. 

Hamamayagi kaplica suyu Türkiye deki birinci dereceden önemli ve öncelikli kaplica suyu olarak belirlenmistir. Romatizma, Sinir ve kas yorgunlugu, eklem kireçlenme, sinirsel hastaliklar, ameliyat sonrasi yorgunluklar gibi hastaliklarda olumlu etki yapar. 
Ladik gölü ve çevresi, Akdag yaylalari mesire yeri olarak idealdir. 

FOLKLORİK DEĞERLER: 
Ilçede Çevre Il ve ilçelerde oynanmakta olan Düzayak, Makinali, Oglan beni çaydan geçir, Sarikiz, Sanlama gibi horon oyunlarini yaninda, Budak dere ve çevre köylerinde mistik türde Semah oyunuyla, Seyh Samil, Sesen, Zefak gibi oyunlarda oynanmaktadir. 

YEMEKLER:
Ilçede yapilan yöresel yemeklerin çogu hamur isidir. Bunlar; Eriste, Tutmaz Asi, Manti, Iskefe Tatlisi, Kaz Pilavi ve seridi, Çerkez Halügü, Çerkez Sibsisi, Dabusun, Malakto, Gobi Lobiya, Lobya, Hösmerim, Kadayani Ekmek gibi çok çesitlidir. Yöresel yemeklerinin disinda Ladik in Tandir Kebabi da oldukça meshurdur.

 

Bu yazı 2343 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
19 MAYIS
19 Mayıs İlçesi Samsun ili Merkez ilçelerinden biridir... Devamı
Samsun İli Coğrafi Yapısı
Samsun İli İlçeleri, Bucakları, Köyleri Hakkında Genel Bilgi.. Devamı
Samsun Köyleri
Samsun Köyleri.. Devamı
BURYAM
Genelde düğünlerde yapılan sulu et yemeği türüdür. .. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER