Ana Sayfa  
Nezahat BAYRAM

Nezahat BAYRAM

Tarih : 17 Kasım 2011 - 02:32
Nezahat BAYRAM Beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak 1926 yılında Samsun da doğdu.

Nezahat Bayram

Doğum Yeri: Samsun

Doğum Yılı: 1926

Beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak 1926 yılında Samsun da doğdu.

 

Babası Mehmet Nuri Çınar Devlet Demiryollarında memur, annesi Şefika Hanım ise ev hanımıydı. Evde amatör olarak annesi ud, babası ise kanun çalıyordu. Aileden gelen müzik tutkusunun sonucu olsa gerek, kardeşlerin Necla Erol ve Ülkü Beşgül de başarılı birer THM ses sanatçısı olarak uzun yıllar TRT çatısı altında hizmet verdiler.

 

1939 yılında babasının memuriyeti dolayısıyla Afyon a taşındıklarında Nezahat Bayram henüz 13 yaşındaydı. Sesinin güzelliği ile dikkat çeken sanatçı Abdullah Uluçelik, Hulusi Yamaner ve Cemal Altıniğne gibi usta yerel sanatçı ve kaynak kişilerle birlikte, Afyon Halk Müziği Ekibi içinde yer aldı. Daha sonra yine babasının görevi nedeniyle taşındıkları Kayseri de Cevat Bayram ile evlenen Nezahat Bayram, 1953 yılında Ankara Radyosu nun açtığı sınavı kazanarak TRT THM Ses Sanatçısı oldu. 8 yıl görev yaptığı radyo günlerinde birçok mahalli sanatçıyı, özellikle de Zaralı Halil ve Diyarbakırlı Celal Güzelses gibi ustaları dinleyerek repertuarını zenginleştirdi.

 

Güçlü sesinin yanı sıra geniş bir repertuara da sahip olan, bir çok yörenin türküsünü, özellikle de uzun havaları başarılı bir şekilde icra eden sanatçı, 1962 yılında sahne yaşamını tercih ederek İstanbul a yerleşti.

 

Çıkardığı 200 e yakın plakla sesini milyonlara duyuran sanatçı, "Yola Gel Sevdiğim Yola", "Giderim Giderim de Yolum Yan Gelir", "Erzurum Dağları Kar ile Boran", "Sarılma Çapaya Pek Nazikçesin", "Şekerdağının Hiç Eksilmez Gıcısı" gibi uzun havaların yanı sıra, "Dam Başına Asa da Koymuş Galbırı", "İndim Havuz Başına", "Cevizin Yaprağı Dal Arasında", "Söğüdün Erenleri", "Meşeler Güvermiş Varsın Güversin" gibi yüzlerce türküyü halka sevdirdi, bir çoğunu da adeta ismiyle özdeşleştirdi.

 

Türk Halk Müziği ne büyük katkıları olan Nezahat Bayram, 2 Şubat 2004 tarihinde İstanbul da yaşamını yitirdi.

 

Bu yazı 1881 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Recep TANRIVERDİ - TANRIVERDİ TEKSTİL
Samsun Doğumlu olan Tanrıverdi.. Devamı
Samsun Köyleri
Samsun Köyleri.. Devamı
Şahin ÇANGAL
1947 Samsun doğumlu olup 19 Mayıs Lisesi 1967-1968 mezunu olup Samsun Halk Eğitim Merkezi Muziki Cemiyeti ve Samsun Büyükşehir Belediye konservatuarında korist olarak emeği geçenlerdendir. .. Devamı
Bitki Örtüsü
Bitki Örtüsü İklim: Bu ilde ılıman bir iklim hüküm sürer. 0°C’nin altında soğuk gün sayısı toplamı 20 günü geçmez. Yağış ortalaması 733 mm’dir. Sıcaklık -8, 1°C ile + 39°C arasında seyreder. Ilık hava, bol yağış ve gür yeşillik Samsun’un özelliğidir... Devamı
İsmet Yazıcı EMİR
1963 yılında Samsun’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamladı. .. Devamı
Denetim Kurulu
ÜMRANİYE SAMSUNLULAR KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ.. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER