Ana Sayfa  
Salıpazarı

Salıpazarı

Tarih : 05 Ekim 2011 - 12:17
Salıpazarı Çarşamba İlçesinin bir beldesi olan Salıpazarı 1987-1988 yılında İlçe Teşkilatı kurulup Samsun il ine bağlanmıştır


SALIPAZARI

 

COĞRAFİ KONUMU:

Samsun a uzaklığı 54 km. olan ilçenin Güneyi Erbaa ve Akkuş, Doğusu Terme, Batisi Ayvacık, Kuzeyi ise Çarşamba İlçeleriyle çevrilidir, Salipazari nin denize kıyısı yoktur.

İlçenin kuzeyi düzlük, güneyi engebelidir. Yesilçay ile Terme çayı ilçe merkezinde kesişmektedir. Bu çaylar üzerinde üç köprü vardır. Salıpazarı ile Gökçeli köyünü Kurt köprüsü, Yavasbey köyünü Ise Maviren köprüsü birbirine bağlar.

 

TARİHİ:

Terme ve Çarşamba ilçelerinde Alanyaykin, Düzköy ve Bereket köylerinin birleşmesiyle 1973 yılında Belediye olmuştur. 1987-88 yıllarında da ilçe teşkilatı kurularak Samsun a bağlanmıştır. I. Dünya savaşından önce yörede Türk köylerinin yanında Rum, Ermeni ve Gürcü nüfusunun yaşadığı bilinmektedir, l. Dünya savaşı sırasında özellikle Ermeni çeteleriyle Türk halkı arasında çalışmalar yaşanmıştır. Ancak; Türk halkının mücadelesi sonunda Ermeniler bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

 

SOSYO-EKONOMİK YAPISI:

İlçe ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu tarımla uğraşmaktadır. Tarım ürünü olarak Fındık, Çilek, Çeltik yaygın olarak yetiştirilir İlçede hayvancılıkta gelişmiştir. Dağlık bölgedeki köylerde sepet kaşık ve çeyiz sandığı gibi ürünler yapılmaktadır.

 

ULAŞIM:

Samsun dan Salıpazarına ulaşım Çarşamba ve Terme ilçeleri üzerinden olmaktadır.

Samsun a uzaklığı 54 km dir.

 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:

Garpu Kalesi: Cevizli-Konakören köyleri arasında yer almaktadir. M,Ö.7 yy. ait olduğu ileri sürülmektedir. Bir rivayete göre Amazonlara aittir. Klasik anlamda bir kaleye benzememektedir Giriş kapısı kayadan oyularak, yukarı çıkma merdivenler ise kayaları yontmak suretiyle yapılmıştır Kalede üzeri tasla kapatılmış iki kuyu bulunur.

Değirmen: Gökçeli mahallesinde 500 yıllık bir değirmen vardır. Kesme tastan yapılmış olan kemeri hala yıkılmamıştır. Bugün yine un değirmeni olarak faaliyet göstermektedir.

Cami: Çatak Ahmet Ağa köyündeki (Gökçeli Mh.) 105 senelik bir camidir, Ayrıca Yeşilköyü, Kayadibi, Kızılot köylerinde de 300-400 senelik ahsan camiler vardır.

Türbeler: Samzama kadem ve Topal Hacı türbeleri vardır Halk tarafından çok saygı gösterilip, evliya kabul edilen kişilere aittir.

 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ:

Alan, Karacaören ve Kestanepinar köyleri çatağında Alabalık üretme tesisleri çevresi, Hasan Tekkesi civarı, Yeşil köyü yolundaki Adacık, Terme yolundaki Çobandüzü mevkileri piknik ve mesire alanı olarak ideal yerlerdir.

İlçede yemyeşil bir bitki Örtüsü hâkimdir. Salıpazarı ilçe merkezindeki 200 yıllık çınarlar gölgesin de dinlenmek için ideal bir mekân oluşturmaktadır.

FOLKLORİK DEĞERLER:

Karadeniz bölgesinin kendine özgü kültür birikimleri ile Gürcü ve Kafkas halkının kültürel özellikleri kaynaşmış durumdadır, ilçede eğlenceler genellikle davul zurna esliğinde yapılır. Çiftetelli ve halay yanında bir de Gürcü Horonu denilen oyun oynanır. 

YEMEKLER:

İlçenin kendine özgü yemek çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları kısaca anlatıldıkları gibi yapılmaktadır.

Zağı Yani: Koyun eti, un, pirinç, tere-yağı, ceviz, högmen, çor otu, safran, pul biber, sarımsak karıştırılarak yapılır.

Makaktu: Taze fasulye, ceviz, yeşilkinzi, sarımsak, koruk, irhan gibi malzemelerle yapılır.

Bileki Ekmeği: Mısır unu kaynar su ile yoğrulup üzerine defne ve tahnal yaprakları serilir ve öylece pişirilir.

Çerkez Pastası: Mısır unu, süt, yumurta ve tereyağı ile pişirilip, üzerine et kavurması konularak yenir.

Bu yazı 3252 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Yıldız Kaplan
1970 Samsun Doğumlu Yıldız Kaplan birçok film de oynamıştır... Devamı
Remzi ÖZÇELİK
1950 yılında Samsun’da doğdu.İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Kimya Bölümünü 1972 yılında bitirdi... Devamı
Çarşamba
Çarşamba İlçesi Tarihi Çarşamba’nın ne zaman kurulmuş olduğuna dair kesin bilgiler yoktur. Ancak Yeşilırmak ovası merkezinde kurulu olan ilçenin M.Ö. 4000 lerden bu güne bir yerleşme merkezi olduğuna dair görüşler vardır. .. Devamı
Turgut Çeviker
1950’de Çarşamba’da (Samsun) doğdu. İlk, orta ve liseyi Çarşamba’da okudu. .. Devamı
Yıldırım BEKÇİ
1959 yılında Samsun’da doğan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı. .. Devamı
Orhan GENCEBAY
Orhan Gencebay 1944 yılında Kralların Şehri olan Samsun da Doğdu. .. Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER