Ana Sayfa  
Tekkeköy

Tekkeköy

Tarih : 09 Ekim 2011 - 03:20
Tekkeköy Samsun-Trabzon karayonunun 13 km. sinden güneye dogru l km. içeride yeralan Tekkeköy Samsun iline bagli bir ilçedir. Tekkeköy deresinin kiyi ovasina açildigi kesimde kurulmustur.

TEKKEKÖY

CO
ĞRAFI KONUMU: 
Samsun-Trabzon karayonunun 13 km. sinden güneye dogru l km. içeride yeralan Tekkeköy Samsun iline bagli bir ilçedir. 
Tekkeköy deresinin kiyi ovasina açildigi kesimde kurulmustur. Ilçe topraklarinin üçte birini Çarsamba ovasinin devami olusturur. 

TAR
İHİ 
Tekkeköy ve civarinda yapilan arastirmalar sonucunda paleolitik dönemden itibaren yerlesimin varoldugu ögrenilmistir. Tekkeköy ün hemen güneyinde yeralan bu yerlesim M.Ö. 600.000- l 0.000 lere tarihlenmektedir. 

Ilçedeki arastirmalarda Hitit dönemine ait katmanlara rastlanmistir. Friglere,ait kalintilar da bulunmustur. Yöre M.Ö. 3.yy ortalarinda Pontus devletinin sinirlari içine girmis, daha sonra sirasiyla Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu devletinin eline geçmistir.Selçuklular Anadoluya yerlesmeye basladigi zaman Bizans devletinin egemenligi altinda olan bu yöreyi Türklere ve Islamiyete açmak için, bölgenin öneminide dikkate dikkate alarak büyük Türk velisi Seyh Zeynüddin i buraya göndermis ve bir Tekke kurmuslardir. Tahminen l 230-1330 yillari sirasinda yasayan Seyh Zenuddin kurdugu tekkede yolculari, düskünleri, fakir fukarayi kazan kurarak doyurmustur. TEKKEKÖY adinin buradan geldigi söylenmektedir, 1399 da Tekkeköy Osmanli egemenligine girmistir. 1402 Ankara Savasindan sonra Kubatogullarinin eline geçmistir. 1419 da Çelebi Mehmet Tekkeköy ü tekrar Osmanli topraklarina katmistir. Osmanli döneminde burada Türkler ve Bizans döneminden kalma Rum halki baris içerisinde yasamislardir. Ancak I. Dünya savasi sirasinda Türk ve Rum halki arasindaki baris bozulmustur. Kurtulus Savasi sonrasinda yapilan Lozan Antlasmasi geregi buradaki Rum halki Bati Trakya Türkleriyle yer degistirmistir. 


SOSYO-EKONOMİK YAPISI: 
Önemli gelir kaynaklari arasinda tarim ve hayvancilik yer alir. Ilçe topraklarinni üçte biri Yesilirmak in biriktirdigi verimli delta ovasinin devami olup sulu tarima elverislidir. Tütün en büyük gelir kavnagidir. Ilçede 1944 yilinda kurulan Gelemen Devlet üretme Çiftligi de yeralmaktadir. Karadeniz bölgesinin kaliteli tohumluk ve yem ihtiyacni karsilamak amaciyla 46 bin dönümlük bir araziye kurulmustur. Ilçe sinirlari içerisinde yeralan Karadeniz Bakir isletmeleri, Azot fabrikasi. Kutlukent yöresindeki sanayi ve organize sanayi bölgeleri ilçeye ekonomik alanda hareketlilik getirmistir. 
Gelemen mevkiinde yapilmakta olan hava alanida hizmete girmistir. 

ULAŞIM 
Ilçeye ulasim genellikle karayolu ile yapilir. Samsun a uzakligi 14 km,dir. Samsundan Tekkeköye her an araç bulmak mümkündür. Ilçeye demiryolu ile ulasmakta mümkündür. 

TARİHİ ve  KÜLTÜREL DEĞERLER: 
Tekkeköy ören yeri; Hitit ve tunç çagi dönemlerine ait buluntular ele geçmistir. Bu buluntulardan, çarkta çekilmis deve tüyü, al renkli keramikler çogunluktadir. 

Burada bulunan mezarlarin ilk Tunç çagina ait oldugu saptanmistir. 

Bu mezarlardan çikan esyalarin Anadolu da bir benzerine daha rastlanmadigi belirtilmektedir.

Tekkeköy Magaralari : Kalkolitik dönemi sergileyen yerlesim yerleridir. Bu magaralar dogal olusmus ufak magaralarin genisletilerek ve oyularak iskan edilmesi sonucu meydana gelmistir. 

Seyh Yusuf Zeynûddin Camii ve Türbesi: Seyh Yusuf Zeynüddin, Anadolu Selçuklu Devleti zamaninda yasamis büyük islam velisidir. Gavs-i Azam Seyh Abdülkadir-i Gevlani Hazretlerinin torunudur. Camii kendisi tarafindan 1285 yilinda yapilmistir. 
Türbesi ise bu caminin bahçesinde yeralmaktadir. 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ: 
Ilçede Gelemen mevkiinde yeralan Costal ormanlari, karadenizde ender kalmis kiyi ormanina güzel bir örnektir. Burasi Samsun ilindeki dogal degeri yüksek alanlardan biri olarak belirlenmistir. Costal mevki dogal plaj özelligi tasimaktadir. Kiyidaki Haci Osman Korusu ve içeriye girildikçe yüksekligi 700-800 m. civarinda olan Kapakli Pinartepesi, Kirantepe, Azman tepesi sahile yakin Asaragaç tepesi piknik ve mesire yeri olarak uygun mekanlardir. 

FOLKLORİK DEĞERLER: 
Yöre insani yerli halk, disardan gelenler ve mübadiller olmak üzere üç gruptan olusmaktadir Mübadil selen halk kendi kültürel özelliklerini korumakla birlikte, digerleriyle de kaynasmistir. 

YEMEKLER:
Yöre yemekleri arasinda Kazli Pilav, Etli Yufka, Firin Kebabi yaygin olarak yapilmaktadir. Tekkeköyde hamsili yemeklerde yapilmakladir. Bunlar; hamsil tava, hamsili pilav, hamsili ekmek, kiremitte hamsi gibi yemeklerdir. 

Bu yazı 1714 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Samsun Dağları
Samsun Dağları.. Devamı
Havza
Bir Kurtuluş Şehri, bir Sağlık Hekim i tarih kokan bir şehir. Şehr i HAVZA.. Devamı
Köprülü Mehmet Paşa
Osmanlı tarihinin en sarsıntılı döneminde iş başına geçip, 35 yıl devleti başarıyla yöneten Köprülü soyundan gelmiş, büyük sadrazamlardan ilkiydi... Devamı
Samsun İli Tarihi
Samsun İli Tarihi.. Devamı
Terme
Amazonlar Şehri; Şehr i TERME.. Devamı
Mehmet ASLANTUĞ
Mehmet Aslantuğ Samsun Terme doğumlu olup iyi bir aile babasıdır. Sanatçı Arzum Onan ile evlendi 1 Erkek çocuğu var... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER