Ana Sayfa  
Terme

Terme

Tarih : 04 Ekim 2011 - 09:20
Terme Amazonlar Şehri; Şehr i TERMETERME

CO
ĞRAFİ KONUMU: 


Terme Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde denizden 3-5 km. içeride kurulmuş Samsun iline bağlı bir ilçedir, Samsun a uzaklığı 50 km.dir. 

İlçenin Kuzeyinde Karadeniz, Doğusunda Ünye ve ikizce, güneyinde Akkuş, Batısında Salıpazarı ve Çarsamba ilçeleri yer almaktadir. Kuzeyinde kiyi ovasi uzanmakta, güneyinde Canik daglari. En yüksek noktasi 450 m. dir. Kara Orman dan dogan Terme Çayi ilçeyi tam ortasindan ikiye bölerek Karadenize dökülür. Karadeniz ile Terme ilçesi arasında denize yakin bölgede bir birlerine doğal kanallarla bağlı olan Akgöl ve Simenit (Simenlik) gölleri yer alır. Simenit gölü, Terme Çayı’nın yatağının değişmesi sonucu oluşmuştur. Akgöl de ayni şekilde oluşmuştur, iki gölün da balık varlığı açısından zengin oluşlarının sebebi deniz basmasıdır. Göllerin çevresi sazlık ve bataklıktır. 

TAR
İHİ 


Terme nin tarihi M.Ö, 1000 yılına kadar inmektedir. Hatta eski tarihçiler M.Ö.1200 yıllarında şimdiki Terme Çayı kıyısında efsanevi kadın savaşçılar Amazonların yasamış olduklari ileri sürmüşlerdir. 

Terme adinin da, kıyısında Amazonların Themiskyra adli kenti kurdukları Thermodon (bu günkü Terme Çayı) dan Geldiği söyleniyor, ilçenin en eski haklinin Gaskalar olduğu sanılmaktadır Gaskalar Karadeniz kıyısında yasayan yari göçebe ve saldırgan bir topluluktur. Hititler Samsun a kadar yayılınca Gaskalarida yönetimleri altına almışlardır. Türklerin Anadolu ya hakim olmaya başladıkları 11. yy a kadar Terme ye Hititler, Frizler, Medler, Persler ve Romalılar hakim olmuşlardır. 395 yılından itibaren Terme Doğu Roma (Bizans) hâkimiyetine girmiştir. I.Alaattin Keykubat zamanında (l219-1236) Terme dahil bütün Karadeniz sahili Anadolu Selçuklularının yönetimine girmiştir. Mogol istilaları nedeniyle dağılan Selçuklu imparatorluğunun topraklarında Türk Beylikleri kurulmaya başlamıştır. Bu dönemde Amasya-Samsun-Tokat-Sivas- Kayseri bölgesinde Eratna Beyliği kurulmuştur. l38l de Kadi Burhanettin Eratna beyliğini ele geçirince Terme onun bölgesine bağlanmıştır. Bu arada yörede Canik Beyli gide kurulmuştur. 1393 de Yıldırım Beyazıt Amasya ve Karadeniz kıyılarındaki bütün beylikleri Osmanlı topraklarına katmıştır. Cumhuriyete kadar Terme Canik Mutasarrıflığının idaresinde yönetilmiştir. I. Dünya savası sırasında Terme Eylül 1916 da Ruslar tarafından bombalanmıştır. Milli Mücadele döneminde ise Rum ve Ermeni çeteleri tarafından yakılıp yıkılmak istenmiştir. Fakat, Terme haklı bunlarla mücadelesini başarılı şekilde yapmıştır. 

SOSYO- EKONOMİK YAPISI: 
Terme ekonomisinin hemen hemen tamamı tarıma dayalıdır Bu verimli ovada ünlü Terme pirinci ve fındık yetiştirilmektedir. İlçede kültür Kavakçiligi da oldukça yaygındır. Örneğin, dünyanın ikinci büyük kavak ormanı Terme de dir. 

Bunların yanında, sahil kasabası olması nedeniyle balıkçılık ve diğer deniz ürünleri avcılığı da geçim kaynakları arasında sayılabilir. 

İlçede besicilik ve arıcılık gibi ekonomik faaliyetler de önemli yer tutmaktadır. Terme nin en önemli sanayi kuruluşları, ilçede yetiştirilen çeltik ve fındığı isleyen fabrikalardır. Fındık fabrikalarında üreticiden alınan fındık iç fındık haline getirilerek ihraç edilmekte veya iç piyasaya sürülmektedir. Çeltikte ayni şekilde fabrikalarda ilsem görerek pirinç halinde ihraç edilir veya iç piyasaya verilir. 

ULAŞIM 
Samsun a 50 km. uzaklıktadır ve Samsun dan Termeye her gün her saat araç bulmak mümkündür. Çevre il ve İlçelerle ulaşım problemi yoktur. 

TAR
İHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLER:
Tarihi M.Ö. 1000 yıllarına kadar uzanan ilçede efsanevi kadın savaşçılar Amazonların yasadığı birçok eski tarihçi ve coğrafyacı tarafından ileri sürülmektedir. 
Amazonların; yerleşmiş olduğu alanlar kaynaklarda Karadeniz kıyıları olarak tanımlanmaktadır. Özellikle Thermodon (Terme Çayı) kıyısında Thamiskyra kentini kurmuş oldukları bilinmektedir. Themiskyra kentinin Terme ile Ordu arasında olduğu sanılmaktadır. Birçok efsanede adları geçen Amazonlar sadece kadınlardan oluşan bir topluluktu. Savaşmayı çok seven ve savaşçı olarak ün yapmışlardı. Tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınları amazonlar, güzel sanatlara da konu olmuşlardır. M.Ö. 5. yy da yapılan Amazon kadını heykelleri günümüze kadar ulaşmıştır. Berlin ve Roma Caputoline müzelerindeki Yaralı Amazon Heykeli ve Vatikandaki Amasone Mattei Heykelleri bunların en ünlüleridir. Rubens in ünlü "Amazon Savaşçısı" isimli tablosu da. Amazonları konu alan sanat eserlerimdendir. Sarayköy; de hamam kalıntıları ve su kemerleri vardır. Amazonların burada yasadığı ileri sürülmektedir. 

Pazar Camii; 1840 li yıllarda yapıldığı tahmin edilen cami Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. 

Cüneyd-i Bagdadi Türbesi; Terme ilçe merkezinin 10 km. güneyindeki Dibekli köyündedir. Halk arasında, Bağdat’ta yasamış olan Cüneyt-i Bagdadi nin Türbesi olduğu inancı yaygındır. Fakat baksa bir görüşe göre de; türbede Kubatogullarmdan Cüneyt Bey adli bir komutan yatmaktadır. Bu komutan Moğol istilaları sırasında Canik (Samsun) beyliğini Timur ordularına karsı savunmuş bir kahraman ve şehittir. 
Yukarı Söğütlü (Karaçali) Camii: Yukarı Söğütlü köyünde, büyük bir mezarlığın içinde ashap bir camidir. Caminin duvarına kazınmış bir yazıdan 1716 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Aşağı Söğütlü Camii: 19 yy. da yapıldığı tahmin edilen cami iki katli ve ahşaptandır. 

GEZ
İ ve MESİRE YERLERİ: 


Cüneyt-i Bagdadi Türbesi, denilen ziyaretgâh ve çevresi özellikle cumartesi günleri çevre il ve ilçelerden oraya adak kesmek ya da piknik yapmak amacıyla gelen insanlarla dolup tasar. Terme nin Yalı Mahallesinden Akçay a kadar uzanan Miliç Çamlığı hem mesire yeri; hem de temiz denizi ve kurmalıyla doğal bir plajdır. Burada mavi deniz, çamların yeşiliyle adeta kucaklaşır. 

Akçay ve Miliç gibi Çoban yatagi ve Kumcagaz sahilleri de Terme nin doğal plajlarını oluşturmaktadır. 

Karadeniz ile Terme arasındaki bölgede yaralan, doğal kanallarla birbirine bağlı Akgöl, Simenit ve Silindir gölleri ile civarı yüzlerce türde kuşu bünyesinde barındıran sulak alanlarımızdan bir tanesidir. Milli parklar genel müdürlüğünce "Yaban Hayati koruma Sahası" olarak belirlenen göller derin değildir. 

FOLKLOR
İK DEĞERLERİ: 


Terme ilçesi yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olmasına karsın, kendine has yöresel bir kültür ve dolayısıyla mahalli bir folklor özelliği geliştirememiştir. Terme ahalisinin çok değişik bölgelerden gelip buraya yerleşen insanlardan oluşması burada homojen bir toplumun oluşmasına imkân vermediği gibi yöresel bir halk kültürünün oluşumuna da engel olmuştur. 

YEMEKLER:


Yörede en ünlü yemek keşkektir. Tirid, mısır çorbası, lapsı, hamsili pilav vb. gibi yemeklerde sıklıkla yapılır

Bu yazı 2360 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Mustafa Dağıstanlı
11 Nisan 1931 yılında Samsun’un Çarşanba İlçesine bağlı Söğütpınar köyünde dünyaya geldi... Devamı
Murat KARAYALÇIN
1943 yılında Samsun da doğan Karayalçın, ilk ve orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulunda, Lise öğrenimini ise Ankara Gazi Lisesinde yapmıştır. .. Devamı
Dernek Tüzüğü
ÜMRANİYE SAMSUNLULAR KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ANA TÜZÜĞÜ.. Devamı
Samsun Dağları
Samsun Dağları.. Devamı
Samsun Şivesi
Samsun İli ilçelerinde iklimin, bitki örtüsünün, giyim&kuşam farklılığı yanında Dil (Şive) farklılğıda vardır. Samsun ile Çarşamba arası 36 Km. olmasına rağmen şive değişikliği direk göze çarpmaktadır. Tüm ilçelerde bu şive farklığı vardır... Devamı
Ali Atıf BİR
Prof. Dr. Ali Atıf Bir, (Samsun, 6 Ekim 1962) şovmen, reklam danışmanı ve köşe yazarı... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER