Ana Sayfa  
Yakakent

Yakakent

Tarih : 09 Ekim 2011 - 03:18
Yakakent Yakakent Karadeniz kiyisinda Sinop il siniri ile Samsun il sinir arasindaki geçit noktasindadir. Samsun iline bagli olan ilçenin Samsun a uzakligi 84 km.dir. Dogusunda Alaçam, Batisinda Gerze, Güneyinde Canik Daglari,Kuzeyinde Karadeniz yeralmaktadır

YAKAKENT

COĞRAFİ KONUMU: 

Yakakent Karadeniz kiyisinda Sinop il siniri ile Samsun il sinir arasindaki geçit noktasindadir. Samsun iline bagli olan ilçenin Samsun a uzakligi 84 km. dir. Dogusunda Alaçam, Batisinda Gerze, Güneyinde Canik Daglari, Kuzeyinde Karadeniz yeralmaktadir. 

TAR
İHİ:
Yakakent in kurulumu M.Ö,2.yy a rastlar. Bizanslilarin yasadigi dönemde adi "Kominos" olan sehri, Yavuz Sultan Selimin Çaldiran Seferini yapmak üzere Trabzona geçerken, halki Osmanli imparatorlugunu tanimadigi için, yerle bir ettigi söylenir.

Kente daha sonra gelenler adini "Gümenez" seklinde degistirmislerdir. Bu günkü Yakakente 1800 yilinda Gerze den gelen üç, dört aile tarafindan kurulmustur. 1893-1695 yillarinda Rus isgalinden kaçan Dogu Karadenizliler ve 1922 yilinda Selanikten gelen göçmenlerle Yakakent büyümüstür. 

1896 yilinda muhtarlik, l Mart 1963 yilinda belediye Teskilati kurulmustur. Ayni yil Gümenez olan ismi, kiyi sehri anlamina, gelen Yakakent olarak degistirilmistir, 9.5.1991 tarihinde Yakakent ilçe olmustur. 

SOSYO-EKONOMİK YAPISI: 
Ilçe ekonomisi tarimsal karaktere sahip olmakla beraber; balikçilikta ekonominin can damaridir. Karadenizde avlanan her tür baligi ve dünyaca ünlü Mersin baligini burada bulmak mümkündür. 

Deniz ürünlerini degerlendiren özel sektöre ait iki fabrika bulunmaktadir. Bunlardan biri Sürsan Balik unu ve yagi fabrikasidir. Digeri ise Ipek Gida Fabrikasidir. Burada Vatos, köpek baligi ve kum midyesi gibi bazi deniz ürünleri islenip, soklanarak Fransaya ihraç edilmektedir. Ilçenin karakteristik tarim ürünü tütündür. Köylerde bugday, misir ve çeltikte yetistirilir. Sarigöl, Köseli ve Büyük kirik köylerinde halicilik yapilmaktadir. 

ULAŞIMI 
Ilçe Samsun-Sinop karayolu üzerinde oldugundan Samsun ve Sinop a hergün ulasim yapilmaktadir. Yakakent e Alaçam 6 km. Bafra 33 km. Samsun 84 km. uzakliktadir. 

TARİHİ ve KÜLTÜREL DEĞERLERİ: 
Ilçede eski yerlesme izine Pilavtepe tümülüsünde rastlanmistir. 

GEZİ ve MESİRE YERLERİ: 
Ilçeye 7 km. uzaklikta Samsun- Sinop karayolu üzerinde bulunan Çamgölü mevkii denizin, ormanin iç içe oldugu bir doga harikasidir. Çam agaçlarinin denizle kucaklastigi bu essiz sahil maviyle yesilin en güzel uyumunu yaratmistir. Bu yöre Orman isletme Müdürlügü tarafindan piknik yeri olarak düzenlenmistir. Kozköy mahallesi mevkiindeki sahil seridi ise kumsal ve dogal plaji ile ilçeye ayri bir güzellik katmaktadir. 

ŞENLİKLER:
Her yil Belediye tarafindan düzenlenen "Yakakent-Kushimato Kardesligi Deniz Oyunlari Senligi" Temmuz ayinin ikinci veya üçüncü haftalari arasinda uygun bir tarih seçilerek yapilir. Iki gün süren senliklerde müzik, spor yarismalari, deniz oyunlari ve kermes düzenlenir. Yakakent-Kushimato kardesligi adina hazirlanan Türk-Japon kösesi ve su ürünlerini içeren köseler olusturulur. Çesitli ülkelerden gelen folklor ekiplerinin gösterileri de yer alir. 

FOLKLORİK DEĞERLERİ: 
Ilçe dügünleri oldukça eglenceli geçer. Oyunlar davul ve zurna esliginde oynanir. 

YEMEKLERİ: 
En önemli yemek içli mantidir Kiymali ve cevizli olarak yapilan manti sarimsakli yogurtla yenir. Ördek ve tavuk etinden tirit de yapilir.

Bu yazı 1589 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Köprülü Fazıl Ahmet Paşa (1635 - 1676)
Köprülü Mehmet Paşa nın oğludur. Aslen Vezirköprü lü olup İstanbul da doğmuştur... Devamı
Kızılırmak Destanı
Kızılırmak Destanı.. Devamı
Dernek Tüzüğü
ÜMRANİYE SAMSUNLULAR KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ANA TÜZÜĞÜ.. Devamı
Ece ERKEN
Ece Erken 1978 yılında doğmuştur. Sunucu, 11.05.1978 .. Devamı
Mehmet ÖZDİLEK
1966 yılında Samsunda doğan Mehmet futbolculuğu ve yardım severliği ile gönüllere taht kurmuştur... Devamı
Levent KIRCA
Üstad Levent Kırca 1948 yılında Samsun da doğmuştur... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER