Ana Sayfa  
Yıldıray ÇINAR

Yıldıray ÇINAR

Tarih : 18 Ekim 2011 - 05:19
Yıldıray ÇINAR 1940 Yılında Samsun da doğan Üstad Yıldıray ÇINAR 29 Mayıs 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

1940 yılında Samsun da doğmuştur. Babası, halk tarzında güfte yazarı idi, oğlunun da müzikle uğraşmasını isterdi. En büyük ideali de oğlunun, oturdukları Samsun 19 Mayıs mahallesinin camiinden ezan okumasıymış.

Yıldıray Çınar, İlkokul 2. sınıfta saz çalmaya başlar, ilk konserini ilkokul bitiminde verir. Daha sonra sanat enstitüsüne başlar. Okuldaki müsamerelerde konserler verir. Bu arada da saz yapmaya başlar okulun marangozhanesinde. İkinci sınıfta ilk sazını yapar. Samsunlu saz yapım ustası Ömer Sinop un yanında bir süre çalışır.

Bu sıralarda her delikanlı gibi aşık olur Yıldıray Çınar ve sevdiği bu kız yüzünden Samsun’dan ayrılarak İstanbul a gelir. İstanbul a geldiği tarih 1957 dir ve ilk işi yaşını büyütmek olur. O yıllarda devre kaybı gidenleri ceza olsun diye en uzun süreli vatani görev olan bahriye sınıfına vermektedirler.

Yıldıray Çınar da yaşını büyütünce devre kaybı gider ve askerliğini bahriyeli olarak yapar. Kendini çok sevdirir. Bu sıralarda görev yaptığı Gölcük te Deniz Fabrikaları Genel Müdürlüğünü Erkut Taçkın ın babası Namık Taçkın Paşa yapmaktadır. Namık Taçkın Paşa çok sever bu türkücü genci. Zaten bu sıralarda Erkut Taçkın da yeni yeni müziğe merak sarmıştır. Yıldıray Çınar la birlikte müzik çalışmaları yaparlar. Çalıştıkları müzik türleri ayrıdır fakat ikisi kafa kafaya vererek Orduevinde konserler düzenlerler. Namık Paşanın da yardımları çok büyüktür. Bir seferinde, zamanın Demokrat Parti Milletvekili Ethem MENDERES, SEKA Kağıt Fabrikasına ziyarette bulununca, Namık Paşa, burada bir gece tertipleme görevini Yıldıray Çınar a verir.

Bu Yıldıray için büyük bir başarı olur. Daha sonra, Başbakan Adnan Menderes İspanya gezisine çıkar. Geziye çıktığı Giresun ve Gemlik adlı muhriplerden birinde de Yıldıray Çınar bulunmaktadır.Bu göreve özel izinle getirilmiştir. Görevi ise, aralarında telsiz-hoparlör bağlantısı bulunan iki muhripteki erlere moral vermektir. Bu gezi sırasında. Başbakan ona hiç radyoyu denedin mi diye sorar. Denememiştir, fakat askerde bulunduğu üç yıl içinde kendini radyo imtihanlarına hazırlamıştır. Vatani görev biter ve Yıldıray Çınar tekrar Samsun a döner. 1959 yılının Mayıs ayında Atatürk’ün Samsun a çıkışı dolayısıyla Samsun’dan Ankara ya gönderilir saz çalmak için. Burada. kendi yaptığı sazla kendi bestesini okur. "Yare Pazen Biçemedim" adlı beste çok tutulur. Samsun a döner ancak bir iş kurması gerektiğine karar verir. Mandolin, gitar, bağlama tamir ve satışı yapan bir dükkan açar, ayrıca saz dersleri de verir.

Yıl 1960, İstanbul radyosunda imtihan açılmıştır. Fakat bu imtihan profesyoneller için olduğundan bazı eksiklikleri olduğunu görür.Zaten sınavı da kazanamamıştır. Tekrar dükkanına döner. Profesyonel olabilmek için, 1962 yılına kadar Osman Özdenkçi den ders almaya devam eder. 1962 yılında Ankara Radyosunda açılan sınavı kazanır. Ankara Radyosunun ve Türkiye nin en sevilen sanatçılarından biri olur. Hayalleri gerçek olmuştur. İlk sahneye 1965 yılında Güney Park Gazinosunda çıkar. İlk turnesini de aynı yıl yapar. Radyo programları ve Gazino çalışmalarının yanı sıra "Aman Dünya Ne Dar İmiş" filmini çevirir. Film çalışmalarına aralıksız devam eder. Radyo programları, yurtdışı turneleri, plak ve film çalışmalarını bir arada 1980-85 lere kadar devam ettirir. 1985-1990’lardan itibaren yalnızca film çalışmalarına ağırlık verir ve son yıllarda ise hiçbir faaliyet ve çalışma içerinde olmadığı görülür. Bu güne kadar yaklaşık 40 a yakın film çevirmiştir. 1969 yılında Şirvan ve Sarı Kurdelem Sarı,1970 yılında Cemo, "Çarşambayı Sel Aldı", 1971 yılında "Elvan ve Allı Turnam", l974 "Emrah", 1977 "Eşref", 1983 "Çoban Yıldızı", 1986 "Suçlu Kim?", 1989 "Tecelli" çevirdiği filmlerinin bazılarıdır. İlk TV programına 1968 yılında çıkar. Seyrek de olsa sonraki yıllarda TV programlarına çıkmıştır. Kendi halinde ve sessizlikten hoşlanan bir yapıya sahip olduğundan, genellikle medyada yer almamış, ortalıkta pek görünmemiştir. Tüm sevenlerinden ve hayranlarından uzaklaşmış ve hayallerde bir ünlü Yıldıray Çınar olarak yaşamını sürdürmektedir.

Daha önceden kemik erimesi hastalığının başlangıcı görülmesine üzerine sanatçımız Samsun a memleketine yerleşerek kapalı bir hayat sürdürmeye çalıştı sanatçı dostlarının onu yalnız bırakmaması ona hayata bağlayan tek olaydı. İtalya dan beklenen haber geldi aslında felce çözüm olacak bir panzehir elde edilmişti. Deneyleri sürüyordu ama gelin görün ki saygıdeğer sanatçımızın bu tedaviyi görmeye ömrü yetmedi ve 29 Mayıs 2007 tarihinde aramızdan ayrıldı.

 

Bu yazı 4470 defa okundu.


İçerik Hakkında Yorumlar
Bu içerik hakkında henüz yorum yapılmamış
Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Ad Soyad :
E-Mail :
Yorum :
(Maximum: 400 karakter) karakter kaldı.
   
BlogMarks Delicious Digg FaceBook Google Mixx MySpace TechNorati Reddit Twitter Yahoo Buzz
SON EKLENEN İÇERİKLER
Tarihi Eserlerimiz
Selçuklular döneminde inşa edildiği tahmin edilen Samsun un Çarşamba ilçesindeki Göceli (Mezarlık) Camisi 800 yıldır zamana meydan okuyor... Devamı
Kızılırmak Destanı
Kızılırmak Destanı.. Devamı
Yıldırım BEKÇİ
1959 yılında Samsun’da doğan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı. .. Devamı
Sabri SARIOĞLU
26 Temmuz 1984 yılında Samsun un Çarşamba ilçesinde doğmuştur. Şu anda Galatasaray da futbol oynamaktadır... Devamı
Cemal DÖNMEZ
1960 Bafra doğumlu. İlk okul yaşından beri Samsunda yaşamaktadır.1987 yılında Samsun Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümüne öğrenci olarak başlamıştır... Devamı
ÜYE ALANI
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Üye Ol
Şifremi Unuttum!
KATEGORİLER
YAZARLAR
ABONE OLUN
E-Mail adresinizi girerek sitemizdeki gelişmelerden haberdar olun.
SOSYAL AĞ
Twitter Facebook
HABERLER